Przebywanie na powietrzu – w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Wspaniałe jest to, że jest tak wiele możliwości, aby bez względu na panującą pogodę przedłużyć pobyt na zewnątrz – na przykład markizy kasetowe, dach szklany czy pawilon. Stanowią one perfekcyjną ochronę przed słońcem, deszczem oraz wścibskimi spojrzeniami. Które rozwiązanie będzie dla Państwa najlepsze? Oto kilka wskazówek, co należy uwzględnić, gdy kupuje się markizę.

Zakup markizy: warunki montażowe – pierwszym wyznacznikiem wyboru

To, która markiza będzie dla Państwa idealna, zależy od miejsca montażu oraz jej przeznaczenia: czy można ją zamontować do muru? Czy ma służyć jako ochrona przed słońcem do ogrodu, czy jako perfekcyjna ochrona przed czynnikami pogodowymi do tarasu? Być może jednocześnie ma chronić miejsce spędzania czasu na zewnątrz przed ciekawskimi spojrzeniami?

Gdy kupuje się osłonę przeciwsłoneczną, należy uwzględnić także całkiem podstawowe aspekty. Takie jak to, czy nowa markiza nie będzie przeszkadzać sąsiadowi, czy na drodze jej wysuwu nie stoi drzewo? Oraz to, czy czasem nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia budowlanego? W dalszej kolejności należy zastanowić się nad ochroną markizy. Ta inwestycja w komfort użytkownika ma przecież przetrwać lata. Czy markizę da się zamontować pod balkonem czy występem muru? Czy jest narażona na wiatr i inne czynniki pogodowe i wymaga tym samym konstrukcyjnej ochrony?

Miejsce montażu oraz wystawa jako czynniki decydujące w kwestii wyboru markizy

Jaka jest charakterystyka zacienienia domu czy mieszkania? Jest to centralne pytanie, na które należy odpowiedzieć, gdy kupuje się markizę do zacienienia. Ponieważ rozmiar oraz rodzaj markizy należy zawsze dopasować do specyfiki miejsca montażu. Markiza sprawdza się także inaczej w zależności od pozycji słońca. Obowiązuje podstawowa zasada: im większa powierzchnia balkonu czy ogrodu ma być zacieniona tym większe muszą być tzw. wysięg markizy oraz jej szerokość. STOBAG zaleca na przykład wysięg markizy, który jest przynajmniej ok. pół metra większy niż zacieniana powierzchnia tarasu czy balkonu. Wiele modeli markiz STOBAG ma wysięg do czterech metrów.

Jeżeli taras czy balkon znajdują się w wyeksponowanym miejscu lub miejsce przeznaczone do spędzania czasu w ogrodzie znajduje się od zachodniej strony, wtedy zalecane jest zastosowanie zintegrowanego w profilu czołowym poszycia, które można bezstopniowo wysuwać w pionie, albo bocznej osłony przeciwsłonecznej, która schowana w pięknej aluminiowej kasecie czeka, aż będzie potrzebna. Gdy wybierze się te rozwiązania, nie będą przeszkadzać ani późne popołudniowe słońce świecące nisko znad horyzontu, ani ciekawskie spojrzenia sąsiadów. I co najlepsze: w zależności od koloru i rodzaju materiału poszycia markizy jego zabarwienie delikatnie zmienia się w ciągu dnia i markiza tworzy wspaniały nastrój. Aby jednak uchronić się przed rozczarowaniami co do wyglądu produktu, zalecamy, by podczas zakupu markizy na balkon czy taras, lub ochrony przeciwsłonecznej do ogrodu, wybrane poszycie markizy oglądać nie tylko na prezentacji. Kolory poszycia markizy wyglądają bowiem zupełnie inaczej w świetle słonecznym i w świetle dziennym niż w pomieszczeniu zamkniętym czy na małym wzorniku.

Delikatne różnice, które należy uwzględnić podczas zakupu osłony przeciwsłonecznej lub ochrony przed czynnikami pogodowymi

Od markizy z ramionami przegubowymi, kasetowej, pionowej po dach szklany czy wolnostojący pawilon

Jest wiele rodzajów markiz i naturalnie trzeba samemu zdecydować, która ochrona przed słońcem czy ochrona przed czynnikami pogodowymi nam się najbardziej podoba. Ważne jest, aby markiza pasowała do stylu domu oraz ogrodu. Nasi doradcy są do Państwa dyspozycji w kwestii pomocy w wyborze. Jest bowiem bardzo dużo możliwości – w szczególności zakresie wysokogatunkowych produktów firm takich jak STOBAG.

Otwarte markizy z ramionami przegubowymi cieszą się na przykład dużą popularnością, ponieważ dzięki regulowanemu kątowi wychylenia można je indywidualnie dopasować do różnych warunków otoczenia. Trzeba je jednak montować pod balkonem lub występem dachu, ponieważ poszycie oraz konstrukcja są otwarte, a tym samym nie są chronione. Markizy kasetowe są wysokogatunkową wersją markiz z ramionami przegubowymi. Odporna na korozję kaseta aluminiowa skutecznie chroni poszycie, elementy mechaniczne oraz, o ile dotyczy, komponenty elektryczne przed opadami, wiatrem czy zanieczyszczeniem. Tak zwane markizy pionowe służą przede wszystkim do nowoczesnej osłony słonecznej fasad. W przypadku zastosowania poszycia zaciemniającego markiza pionowa pozwala ponadto na niezawodne zaciemnienie pomieszczenia. Kto chce więcej niż tylko ochronę przed słońcem do ogrodu – chce bez ograniczeń, w każdych warunkach pogodowych korzystać ze swojego tarasu i móc pozostawić na nim na zimę meble ogrodowe, powinien zdecydować się na system dachu szklanego. Zalety tej skutecznej ochrony przed czynnikami pogodowymi: stabilna konstrukcja aluminiowa ze zintegrowanym przeszkleniem dachu oraz opcjonalną jednostką zacieniającą. Można także łatwo zintegrować dodatkowe wyposażenie takie jak frontowe osłony przeciwsłoneczne, przeszklenie boczne, zasłona czy nastrojowe oświetlenie.

Jeżeli nie ma możliwości zamontowania markizy czy dachu szklanego do fasady, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie wolnostojący pawilon tarasowy z modułowym system dachu szklanego oraz wygodnymi możliwościami rozbudowy. Taki pawilon jest nowoczesny i komfortowy jednocześnie oraz daje pełną ochronę.

Oczywiście także budżet odgrywa ważną rolę w przypadku zakupu markizy. Podczas gdy markizy z ramionami przegubowymi oraz markizy kasetowe są najbardziej korzystnymi cenowo wersjami, pawilony tarasowe oraz dach szklany ze zintegrowanymi możliwościami zacienienia należą do droższych rozwiązań.

Jak rozpoznać wysokogatunkowe markizy?

Stosunek ceny do skuteczności odgrywa oczywiście centralną rolę w przypadku zakupu zacienienia czy ochrony przeciwsłonecznej do ogrodu. Sam wygląd nie jest jeszcze gwarancją długiego, niezakłóconego użytkowania produktu. Wysoka jakość wykonania jest kluczem do podjęcia dobrej decyzji zakupowej. Dotyczy to już samych elementów konstrukcyjnych. Z powodu dużego obciążenia zaleca się stosowanie wersji aluminiowej wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Profile oraz elementy stelaża powinny być do ochrony przez czynnikami środowiskowymi i pogodowymi pokryte proszkowo. Wysokogatunkowa markiza kasetowa wyróżnia się nie tylko odpornością na korozję, lecz jest ponadto wyposażona w otwieraną do góry klapę rewizyjną. Jest to bardzo dobra inwestycja na przyszłość: przez tę klapę można na przestrzeni lat czyścić i wymieniać poszycie markizy. Także komponenty elektryczne można naprawiać, wymieniać czy uzupełniać przez taką klapę rewizyjną.

W zakresie wyboru poszycia markizy możliwości są bardzo duże: materiały kolorowe, w pasy, w delikatnych odcieniach czy jaskrawych barwach – dla każdego coś odpowiedniego. Wieczorem markizy natomiast działają jak izolacja cieplna. Przy wyborze szczególną uwagę należy poświęcić perfekcyjnej ochronie UV. Tylko w ten sposób można zapobiec poparzeniu słonecznemu oraz płowieniu materiałów. Przede wszystkim szwy muszą być dobrze wykonane. Wielu producentów markiz jako materiał podstawowy nici stosuje akryl. Nici akrylowe mają jednakże tę wadę, że są tylko w ograniczonym stopniu odporne na działanie promieniowania UV. Konsekwencja: już po kilku latach dochodzi do zerwania nici i pękania szwów. Jeżeli natomiast szwy Państwa nowej markizie wykonane są z użyciem tzw. nici TENARA, mogą się Państwo cieszyć na długie lata użytkowania produktu. TENARA to teflonowe nici o doskonałych parametrach, przeznaczone do zastosowań tekstylnych w przemyśle oraz w budownictwie. Są nadzwyczaj odporne na działanie promieni UV i wytrzymują, nie odnosząc przy tym najmniejszego uszczerbku, trudne warunki pogodowe oraz szkodliwe wpływy środowiska. Także środki czyszczące i słona woda nie naruszą nici Tenara.

Ważne! Na poszyciu markiz z czystego poliakrylu mogą z upływem czasu tworzyć przy szwach zagniecenia wskutek nawijania. Nie jest to oznaką złej jakości, lecz jest spowodowane specyfiką materiału. Jeszcze jedna wskazówka, po czym można poznać wysokogatunkową ochronę przeciwsłoneczną czy ochronę przed czynnikami pogodowymi, gdy kupuje się markizę: wysunięta markiza z ramionami przegubowymi powinna być nieco wygięta ku dołowi. Jeżeli brak tego wygięcia, materiał leży dokładnie na ramionach przegubowych i stale się o nie ociera. Konsekwencja: szybsze ścieranie się materiału. W szczególności w przypadku tanich markiz brak wygięcia jest problemem. Łatwobieżność markizy w najlepszym przypadku reguluje przekładnia stożkowa. Tak zwane przekładnie ślimakowe oznaczają niską jakość.

Perfekcyjny komfort: automatyka i sterowniki do markiz

Każda markiza może być obecnie obsługiwana poprzez sterownik taki jak smartfon czy pilot. Dobry silnik elektryczny, na przykład lidera rynku firmy Somfy, zapewnia stałe dobre napięcie poszycia, materiał nie jest pofalowany i zwiększa się żywotność produktu dzięki płynnemu wysuwaniu i wsuwaniu markizy. Systemy bazujące na czujnikach wiatru automatycznie składają markizy z ramionami przegubowymi oraz kasetowe w przypadku zbliżającej się wichury i zapewniają tym samym perfekcyjną ochronę. Opcjonalny czujnik nasłonecznienia automatycznie aktywuje wysunięcie markizy, aby zatrzymać chłód w salonie czy ogrodzie zimowym. Jeżeli dla kogoś ważny jest także wyjątkowy nastrój, markizy elektryczne można wyposażyć także w oświetlenie gwarantujące nastrojowe wieczory na wolnym powietrzu.

Specjaliści gwarancją perfekcyjnego zamocowania markizy

Nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie, nawet jeśli jest się złotą rączką. Markizy muszą być starannie i odpowiednio zamocowane. Ponieważ przede wszystkim całkowicie wysunięta markiza ma daleko leżący punkt ciężkości i materiał może niczym duży żagiel łodzi przenosić olbrzymi nacisk powodowany przez wiatr na stelaż. Zamocowanie musi więc wytrzymać bardzo duże obciążenie. Nieprawidłowo zamontowana markiza wyłamie się ze ściany budynku i spowoduje szkody. Jeżeli nie chcą się Państwo trudzić wykonywaniem mocowań przeznaczonych do największych obciążeń i aplikowaniem zaprawy iniekcyjnej, powinni Państwo zlecić przeprowadzenie montażu markizy wyspecjalizowanej firmie. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze. STOBAG ma dużą sieć partnerów handlowych. Warto złożyć zapytanie: najlepsze doradztwo i najwyższej jakości materiały, wykonanie i montaż to bezpieczeństwo inwestycji na przyszłość.