Praktykantem na stanowisku kierownika biura w firmie STOBAG Österreich

Jak natrafiłeś na firmę STOBAG?

Na wtedy jeszcze mało znaną firmę STOBAG natknąłem się dzięki mojemu opiekunowi podczas międzyzakładowego szkolenia, prowadzonego przez organizację WIFI (Instytut Promocji Gospodarczej). Poczytałem nieco o firmie w Internecie i postanowiłem wysłać swoją aplikację.

Dlaczego zdecydowałeś się na praktyki w firmie STOBAG?

Ze względu na wielkość firmy, a także luźną atmosferę, z którą wiąże się praca w mniejszym zespole. Dzięki oferowanym praktykom mogłem również poznać specyfikę pracy we wszystkich działach firmy. Po moim poprzednim stanowisku w branży ubezpieczeniowej potrzebowałem zmiany i chciałem wdrożyć się w pracę na stanowisku kierownika biura w branży handlowej.

Co najbardziej podoba Ci się w firmie STOBAG?

Bardzo lubię panującego tu ducha zespołu – w końcu miło przychodzi się do miejsca pracy, w którym panuje atmosfera otwartości i przyjaźni. Szczególnie podoba mi się dział administracyjny i już nie mogę doczekać się zadań, jakie otrzymam po zakończeniu moich praktyk zawodowych.

Dlaczego zdecydowałeś się na praktyki na stanowisku kierownika biura?

Ze względu na wiele możliwości, jakie daje ukończenie tego typu praktyk. W przyszłości chciałbym kontynuować pracę w dziale handlowym. Interesuje mnie zarówno typowa praca w sekretariacie, jak i w dziale dystrybucji.

Co najmilej wspominasz ze swoich praktyk?

To uczucie sukcesu, kiedy po raz pierwszy mogłem samodzielnie składać zamówienia w SAP.

Jak wygląda Twoja codzienna praca w firmie STOBAG?

Obecnie moja praca składa się naprzemiennie z pracy biurowej i zadań w zakresie logistyki. Zajmuję się na przykład rejestrowaniem dowodów dostawy, wysyłką korespondencji i prowadzeniem rozmów telefonicznych. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy poznam specyfikę pracy w dziale administracji / marketingu / księgowości.

Czy miałeś okazję wcześniej pracować w branży systemów osłon przeciwsłonecznych?

Do tej pory ta branża była mi raczej nieznana, ale po intensywnym szkoleniu na temat produktów moja wiedza o różnorodności oferty znacznie wzrosła.

Jakich wskazówek udzieliłbyś przyszłym kandydatom?

Zacząłbym od skompletowania transparentnych dokumentów aplikacyjnych. Ważne jest, aby podczas rozmowy zaprezentować się z jak najlepszej strony, nie zapominając o schludnym ubiorze i zadbanym sposobie wypowiadania się. Równie ważne jest także zapoznanie się z działalnością firmy.


Markus Horvath zdradza szczegóły swojej pracy:

Markus Horvath rozpoczął swoją karierę w Wiedniu w średniej wielkości firmie rodzinnej od zdobytego tam wykształcenia technicznego, a obecnie jest dyrektorem generalnym STOBAG Österreich.

Jakich wskazówek możesz udzielić kandydatom?

Moja wskazówka jest bardzo prosta: rób to, co lubisz, wybierz pracę, do której masz pasję i czujesz wewnętrzne powołanie, nie poddawaj się i nie przestawaj się uczyć!

Jak dostać się na najwyższy szczebel przedsiębiorstwa?

Najważniejsza jest dyscyplina i gotowość do ciągłego uczenia się, dokształcania, podążania za duchem czasu, pozostawania na bieżąco, wyznaczania sobie celów i jak najszybszej ich realizacji.

Co decyduje o sukcesie firmy STOBAG Österreich?

W ostatnich latach firma bardzo się zmieniła. W dość pragmatyczny sposób przyjmujemy nowe wyzwania, co pozwala nam być stale o krok dalej niż nasi konkurenci. Ze względu na płaską strukturę organizacyjną udaje nam się szybciej niż wielu innym firmom wdrażać na rynek nasze pomysły i innowacje.

W jaki sposób firma STOBAG Österreich wyobraża sobie rozwój osłon przeciwsłonecznych w przyszłości?

Musimy reagować na zmieniające się warunki klimatyczne i wspierać naszych klientów w projektowaniu i realizacji projektów nowych pomieszczeń o wysokim standardzie. Wymaga to od nas zupełnie nowych metod pracy, które wprowadzą wiele zmian w różnych dziedzinach naszej działalności.