Alergia pyłkowa – kiedy wiosna staje się wrogiem

Dla wielu milionów ludzi cierpiących na katar sienny, czyli alergię pyłkową, wiosna to najgorsza pora roku. STOBAG podsumowuje ciekawe informacje podstawowe i podaje praktyczne wskazówki dotyczące codziennego życia.

Wiele osób z alergiami na pyłki ma również kaszel, trudności w oddychaniu, zaburzenia snu, bóle głowy, problemy skórne lub dolegliwości natury żołądkowo-jelitowej. Niektórzy chorzy podejrzewają przeziębienie i czekają, aż objawy ustąpią. Ale to może być zwodnicze. W przypadku zlekceważenia tych objawów ryzykuje się w dłuższej perspektywie rozwój astmy alergicznej. W przypadku kataru siennego należy udać się do specjalisty przeszkolonego w zakresie alergii. Z pomocą testów skórnych pomoże on dowiedzieć się, który pyłek powoduje objawy oraz doradzi w zakresie odpowiednich leków.

Katar sienny: wrogiem jest pyłek

Katar sienny jest spowodowany przez pyłki kwiatowe tj. pyłki drzew, krzewów, traw, zbóż i dzikich ziół. Komórki zapłodnienia roślin opróżniają się po zetknięciu z ludzką błoną śluzową, tym samym wywołując reakcję alergiczną, czyli katar sienny. W krajach niemieckojęzycznych większość osób z alergią pyłkową jest uczulonych na pyłki kwiatów przenoszone przez pszczoły, pyłki olchy, brzozy, traw z rodziny wiechlinowatych, żyta, bylicy i ambrozji. Oczywiście alergenów jest więcej.


Środki lecznicze na katar sienny

Wielu osobom cierpiącym na katar sienny pomagają środki przeciwalergiczne, takie jak tzw. leki przeciwhistaminowe. Sprawiają one, że histamina substancji semiochemicznych, powodująca typowe reakcje alergiczne, nie jest już uwalniana. Wadą wielu z tych leków jest jednak to, że powodują one zmęczenie. Jeśli leczenie farmakologiczne lekiem przeciwhistaminowym w porozumieniu ze specjalistą nie pomoże, warto przez pewien czas zażywać drogą inhalacji leki zawierające kortyzon lub używać ich w postaci aerozolu do nosa.

Ciekawym podejściem terapeutycznym jest immunizacja. Nazywa się to odczulaniem. Oznacza to, że lekarze pracują nad dokładną przyczyną kataru siennego, tj. nad czynnikami wywołującymi alergię. Cel: podobnie jak w przypadku szczepienia przeciwko patogenom, ciało powinno nauczyć się sobie radzić z niezgodną substancją. Odczulanie jest odpowiednie dla dorosłych i dzieci w wieku szkolnym. Im szybciej zacznie się leczenie od powstania alergii, tym bardziej powinno być ono skuteczne. Niemniej jednak taka terapia może potrwać nawet trzy lata.

Praktyczne porady na katar sienny

Zasadniczo specjaliści od alergii radzą alergikom unikanie w codziennym życiu substancji wywołujących katar sienny. Oczywiście nie jest to takie łatwe – sezon pyłkowy alergennych gatunków roślin podlega silnym wahaniom z roku na rok. Przykładowo, leszczyna i olcha mogą kwitnąć już w styczniu lub dopiero w marcu, zaś kwiat brzozy kwitnie od około połowy marca do połowy kwietnia. Zasadniczo, rozwój roślin, a tym samym kwitnienie, jest ściśle związane z wahaniami temperatury w poprzednich miesiącach.

Co zrobić w przypadku występowania dużej liczby pyłków?

  1. Przed pójściem spać należy umyć włosy i wziąć szybki prysznic. W ten sposób nie zabiera się pyłku ze sobą do łóżka i nie oddycha nim przez całą noc.
  2. Nie suszyć prania na zewnątrz. Zapobiegnie to noszeniu odzieży z pyłkami lub spaniu w pościeli z pyłkami.
  3. Nie przebierać się w sypialni. Dzięki temu pyłki przylegające do odzieży nie odkleją się i nie będą unosić się w powietrzu. Warto często zmieniać ubrania po długim pobycie na świeżym powietrzu.
  4. Osoby mieszkające na wsi powinny wietrzyć dom po południu lub wieczorem, ponieważ stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo wysokie rano. Natomiast w mieście zalecane jest wietrzenie mieszkania rano.
  5. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie pyłkami w pomieszczeniach, zalecamy skorzystanie z markiz pionowych, takich jak markizy firmy STOBAG. Markizy również pomagają do pewnego stopnia. Specjalne kratki ochronne w oknach zapobiegają przenikaniu pyłków do środka.
  6. Regularne odkurzanie i wycieranie zmniejsza ryzyko kłębienia się wolnego pyłku podczas przechodzenia przez mieszkanie lub przeciągu. Specjalny filtr odkurzacza sprawia, że podczas odkurzania wiruje jak najmniej pyłku. Istnieją nawet prawdziwe odkurzacze alergiczne. Do wycierania najlepiej używać ściereczek, które przyciągają pyłek elektrostatycznie i utrzymują go na powierzchni.
  7. Oczyszczacze powietrza z nowoczesną technologią filtrów do pomieszczeń mogą pomóc zmniejszyć stężenie pyłków w powietrzu w domu i w biurze. Przy wyborze różnych środków należy jednak zachować ostrożność. Istnieją powiem spore różnice jakościowe. Wiele samochodów ma dziś również filtry przeciwpyłowe lub można je w nie odpowiednio doposażyć.
  8. Bez względu na używany filtr: nie należy wymieniać ich samodzielnie, ale poprosić o to kogoś bez problemów alergicznych.
  9. Należy unikać palenia tytoniu. Palenie tytoniu również podrażnia błony śluzowe. Najlepiej również poprosić gości i współlokatorów, aby nie palili.
  10. Jeśli to możliwe, należy pozbyć się czynników wywołujących katar sienny ze swojego otoczenia. Być może warto również uzgodnić z właścicielem lokalu i sąsiadami, aby usunęli odpowiednie rośliny. Podczas tworzenia ogrodu wskazane jest dokładne określenie, na które rośliny ma się uczulenie.

Oto kilka wskazówek – każdy ma swoje najlepsze sprawdzone sposoby zmniejszania intensywności kataru siennego. STOBAG życzy wszystkim klientom jak najdłuższego czasu wolnego od objawów.


Pomocne informacje dla alergików na temat koronawirusa

https://www.pollenundallergie.ch/infos-zu-pollen-und-allergien/polleninformationen/pollenprognose/2130/?oid=3059&lang=de&news_eintragId=1190


Ochrona przeciwsłoneczna dla alergików

Światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. W kontakcie ze światłem słonecznym w naszym ciele uwalniają się hormony, a organizm wytwarza witaminę D, która jest niezbędna do budowy kości. Niemniej jednak słońce ze swoimi szkodliwymi promieniami UV prowadzi również do wielu różnych patologicznych reakcji skóry i ciała: swędzenia, powstawania pęcherzy, guzków, bąbli czy raka skóry. Zasadniczo należy unikać długich pobytów na słońcu – szczególnie w przypadku wystąpienia dolegliwości. Systemy przeciwsłoneczne firmy STOBAG pomagają podnieść jakość pobytu na zewnątrz i cieszyć się latem.