W zależności od czynników atmosferycznych markizy wcześniej lub później się zabrudzą. Dlatego należy czyścić poszycie oraz stelaż markizy przynajmniej raz w roku. Tylko tak zagwarantuje się, że markiza zachowa swoje właściwości ochronne oraz wygląd. Zaleca się przeprowadzanie czyszczenia na wiosnę, stosując się do wskazówek STOBAG, aby w ten sposób perfekcyjnie przygotować się na sezon na balkonie w ogrodzie. Jak należy właściwie postępować, gdy markiza jest zabrudzona? Jak należy czyścić poszycie? Ptasie odchody, pleśń oraz inne szpecące plamy należy usuwać możliwie jak najszybciej.

Podstawowe czyszczenie stelaża i poszycia

Markiza brudzi się nie tylko od góry na poszyciu, brudzi się także stelaż. Do czyszczenia tych elementów nie potrzeba agresywnych środków chemicznych. Suche zabrudzenia można usunąć zmiotką lub odkurzyć. Dotyczy to także czyszczenia poszycia markizy. Takie czyszczenie można przeprowadzać od czasu do czasu. Pozwoli to zachować czystość elementów obsługowych oraz stelaża, co znacząco poprawia funkcjonalność urządzenia. W przypadku regularnego czyszczenia na sucho poszycia markizy zmniejszy się zagrożenie rozwoju pleśni i powstawania brudnych plam. Zabrudzone markizy z wilgotnymi plamami szybciej porastają mchem.

Zabrudzona markiza – gruntowne czyszczenie

Po omieceniu zmiotką na sucho można rozpocząć dokładne czyszczenie markizy na mokro. Do czyszczenia używać miękkiej szczotki. Stosując drabinę i kij teleskopowy, można dotrzeć do wszystkich elementów. Do usunięcia przywartych zabrudzeń można użyć węża ogrodowego. Jednakże, aby uniknąć uszkodzeń, podczas czyszczenia poszycia w żadnym wypadku nie należy używać strumienia pod wysokim ciśnieniem.

Do czyszczenia na mokro z użyciem miękkiej gąbki zaleca się stosowanie delikatnej mieszaniny płynu do prania tkanin wrażliwych i ciepłej wody. (maks. 40°C). Roztworem należy nasączyć poszycie, tak aby zabrudzenia się rozpuściły. Następnie należy spłukać poszycie czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła. W ten delikatny i ostrożny sposób wyczyści się poszycie markizy, tak aby nie pozostały na nim ślady brudu ani przebarwień. Nie wolno używać mocnych środków chemicznych, aby nie uszkodzić impregnacji poszycia.

Po czyszczeniu na mokro ważne jest, aby materiał całkowicie wysechł. Dopiero potem wolno całkowicie wsunąć markizę. Długotrwała wilgoć szkodzi poszyciu. Jeżeli wsunie się wilgotne poszycie, tkanina nie będzie mogła wyschnąć i powstaną przebarwienia i plamy po wodzie. Poza tym wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów.

Czyszczenie poszycia – specjalne wskazówki

W zależności od tego jak mocno zabrudzone jest poszycie, eksperci z firmy STOBAG mają specjalne rady jak np. te dotyczące usuwania niewielkich plam czy trudnych do usunięcia plam z pleśni. Małe plamy można usuwać bezbarwną gumką do ścierania. Pyłki oraz inne luźne cząstki można strzepnąć, używając trzepaczki do dywanów, lub ostrożnie odkurzyć odkurzaczem. Do zwalczania pleśni można użyć wody z octem.

Korzystając z tych wskazówek, można wyczyścić poszycie samemu, lub w zależności stopnia zabrudzenia i nakładu pracy skontaktować się z partnerem handlowym STOBAG.

Brudna markiza – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Gdy używa się markiz, trzeba liczyć się z ptasimi odchodami. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz także są bardzo żrące i mogą odbarwić poszycie. Dlatego najszybciej jak tylko to możliwe należy usuwać je z poszycia. Dopóki są świeże, można je łatwo usunąć wilgotną ściereczką. Zaschnięte ptasie odchody należy ostrożnie zeskrobać i następnie delikatnie wyszczotkować miękką, suchą szczotką. Zbyt mocne tacie może uszkodzić poszycie. Pomóc może także użycie octu, mydła galasowego lub delikatnego płynu do prania.

Także w przypadku mocnych zabrudzeń i trudnych do usunięcia plam nie wolno używać ostrych szczotek. Mogą one podczas czyszczenia zniszczyć poszycie. Gdy markiza jest brudna, ważne jest więc, aby czyścić ją ostrożnie. Jeżeli markizy są czyszczone zgodnie z zaleceniami ekspertów, materiał będzie służyć przez długi czas i nie zostanie za mocno nadwyrężony.

Brudnego poszycia nie wolno prać w pralce. Nie wolno także stosować myjek wysokociśnieniowych. W obu przypadkach gorąca woda zbyt mocno nadwyręża mający specjalne impregnowanie materiał markizy. Stosowanie urządzeń wykorzystujących wysokie ciśnienie wyjątkowo mocno obciąża materiał.

Poszycie wysokogatunkowych markiz jest zaimpregnowane przez jego producenta. Ułatwia to czyszczenie poszycia, ponieważ warstwa ochronna zapobiega osadzaniu się uporczywych zanieczyszczeń. Warstwa impregnacyjna może jednakże po upływie pięciu do dziesięciu lat stracić właściwości ochronne. Można samemu o to zadbać, lub w sprawie wymiany poszycia skontaktować się z partnerem handlowym STOBAG. W ten sposób ochronna przed czynnikami pogodowymi oraz impregnacja chroniąca przed tłuszczem i brudem zostanie odświeżona.

Prosimy skorzystać z wyszukiwarki partnera handlowego STOBAG, aby poinformować się o ofertach dotyczących wymiany poszycia oraz innych przydatnych usługach. W przypadku mocnego zabrudzenia oraz w celu zamówienia nowego produktu, tutaj znaleźć można właściwy kontakt.