Zahrady na výšku – od zelené fasády po víceúrovňové záhony

Většina našich měst je hustě obydlená, spousta z nich je dokonce přelidněná. A stěhování lidí do natěsnaných metropolí stále neutuchá. To má důsledky pro městské bydlení a zástavbu. Tam, kde není prostor růst do šířky, vše roste do výšky. A to jak v souvislosti s ambiciózními projekty architektů s vertikálními zahradami na fasádách domů, tak při „městském zahradničení“ obyvatel na střešních terasách a balkonech. Společným cílem všech je (byť na malém prostoru) vrátit městům a jejich obyvatelům zpět kousek přírody.

V dnešní době by dobré projekty na výstavbu bytů a kanceláří měly být udržitelné, efektivní, ekologické, a zároveň nahradit zeleň a parky, kterých se nedostává kvůli nedostatku prostoru. Častým důvodem, proč jsou obvykle vytvářeny nové oázy zeleně na fasádách domů, na střechách, balkonech a terasách, je získat prostředí, kde se bude dařit hmyzu a ptákům. Komplexní biotopové systémy mají příznivý vliv na mikroklima v bytech a na balkonech. Tvoří je totiž rostliny, které snižují hlučnost, prašnost a teplo. A tam, kde je to možné, poskytují člověku prostor pro život v zeleni.

Vertikální zahradničení – trend mezi architekty i zahrádkáři

Vertikální zahradničení ztělesňuje moderní přístup k městské architektuře a zároveň představuje moderní trend pro zahrádkáře. Vždy se s ním setkáte na stěnách domů, balkonech, terasách nebo dokonce v interiérech. Moderní styl zahradního designu však malými předzahrádkami a dvorky nekončí. Vertikální zahradničení je populární, protože díky svislé poloze mohou mít rostliny libovolné množství prostoru. A pouští se do něj profesionální zahradní architekti, kteří vytváří velkoformátové vertikální zahradní koberce, i kreativní kutil, který vytvoří vlastní malý ráj květin nebo zelenou nástěnnou dekoraci. Při vertikální výsadbě kromě speciálních zavlažovacích systémů a mřížek na rostliny využijete také stavebnicový systém květináčů, závěsné květináče, dřevěné rámy a palety.

Perfektním doplňkem vertikální zahrady jsou moderní systémy zastínění

Vertikální zahradničení je svým designem i konstrukcí výzvou jak pro architekty výškových budov, tak pro krajináře. Výrobci, jako společnost STOBAG, jsou inovativními partnery a nabízí na míru ochranu před sluncem, nepřízní počasí a cizími pohledy. A právě ti přijdou ke slovu, když vertikální zahrada dosáhne svých limitů při ochraně před sluncem, nebo když vertikální živý plot nedostačuje jako přirozená zábrana. Ať už se jedná o moderní kazetové markýzy kombinované s bočním stíněním nad balkony, nebo o vertikální markýzy pro zastínění fasády a perfektní kontrolu spotřeby energie v domácnosti, architektimají k dispozici širokou škálu řešení. Společnost STOBAG dokonce nabízí několik řešení, která získala renomovaná ocenění za design. U zastínění fasády například společnost STOBAG nabízí vertikální markýzy prakticky pro jakékoliv použití. Díky promyšlené a osvědčené technologii zajišťují tyto vertikální markýzy optimální klima uvnitř a požadovanou ochranu před sluncem a cizími pohledy. Díky stínícím potahům je možné místnosti spolehlivě zatemnit. Samozřejmě mají v nabídce také skvělé produkty pro zelené střechy a terasy. Podívejte se sami.

Bosco Verticale, Milano Italy

Odkud vlastně vertikální zahradničení přišlo?

Vertikální zahradničení je moderním trendem, ale ve skutečnosti se nejedná o žádnou novinku. Všichni známe záhadný sedmý div starověku – „visuté zahrady Semiramidiny“ v Babylóně. Tyto promyšlené zavlažované visuté zahrady, které podle legendy nechala postavit starověká orientální královna Semiramis nebo král Nabúkadnezar II, dosahovaly výjimečné výšky. Na rozdíl od dnešního trendu se však jednalo o jednotlivé plochy zeleně, které byly terasovitě uspořádány. Vertikálu v zahradničení vědomě používají i moderní zahradní architekti, jako je francouzský botanik Patrick Blanc. Blancovy první zahrady byly inspirovány vlhkými skalními stěnami v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Porost tvořily epifyty, rostliny jako orchideje a bromélie, které rostou bez humusu, živiny berou ze vzduchu a drží se na „hostitelích“. Nápady, které byly zprvu vysmívané, nyní realizuje po celém světě. V Evropě například v centru Bruselu oživil fasádu Evropského parlamentu skalničkami. Blanc však chce ve svých projektech používat více než jen plazivé rostliny na vertikální zeleň. Chce různorodou výsadbou, která nepotřebuje živiny z půdy, vizuálně obohatit stavby a také podniknout kroky ke zlepšení životního prostředí. Již delší dobu fungují i jiní slavní představitelé vertikálního zahradničení jak pro exteriéry, tak pro interiéry. Slavným příkladem je „Bosco Verticale“ v Miláně od architektonické kanceláře Boeri Studi. Boeri vytvořil vertikální les na dvou věžích o výšce 110 a 80 metrů. Věže byly součástí jedné studie prostranství, které mělo mít maximální efektivitu. Za tento koncept si Stefano Boeri v roce 2014 vysloužil mezinárodní ocenění za výškové stavby s prémií 50 000 eur.

Chcete se do vertikálního zahradničení pustit sami? Několik rad, jak na to

Viděli jsme, že zahrada může vypadat také zcela nekonvenčně. Klasické horizontální rozvržení zahrady v podobě záhonů má silného konkurenta. Chtěli byste sami vyzkoušet trend vyžadující velmi málo prostoru a pěstovat zeleň i s minimem místa? Co byste měli vzít v úvahu před prvním projektem

  1. Bez ohledu na to, jak velká vaše vertikální zahrada má být, vždy musíte pamatovat na zavlažování. Chcete trvalé řešení na stěnu s dekorativní celoroční výsadbou nebo vám stačí například sezónní zeleninová zahrádka?
  2. U ozdobných nástěnných zahrad v interiéru byste měli vybrat dostatečné množství rostlin, které dobře snáší pokojovou teplotu a dokážou se přizpůsobit daným světelným podmínkám. Obvykle jsou dostatečně odolnými rostlinami mechy, kapradiny a sukulenty. Bude se jim dařit jak v půdě, tak v hydroponii nebo substrátu. Pokud však máte zájem o praktické využití, můžete venku pěstovat jahody, bylinky, cherry rajčata, papriky a chilli papričky v závěsných květináčích a vytvořit tak užitkovou zelenou stěnu. K dostání jsou praktické startovací balíčky.
  3. Zejména pro venkovní prostředí můžete vybírat z celé řady rostlin: vertikálně můžete pěstovat prakticky vše, co by ve světelných podmínkách příslušného dvorku, zahrady nebo balkonu rostlo horizontálně. Ideální jsou rostliny s mělkými kořeny. Podle výšky a oblasti jsou v obchodech k dostání závěsné koše, podpěry na rostliny a různé flexibilní stavebnicové květináče nebo truhlíky, některé se samozavlažovacím systémem, vodotěsnou zadní stěnou nebo miskou na vodu. Tyto kompletní systémy snadno osázíte a výborně se hodí pro začátečníky.
  4. Nekonvenční, levnější, ale také často náročnější variantou je vytvoření vyvýšeného záhonu z europalet a fólie do jezírka nebo z vyřazených plastových lahví.
  5. Nezapomeňte: zelené prvky není možné jen tak přidělat na budovu. Zeď musí mít odpovídající nosnost. Je třeba vzít v úvahu zadní odvětrání, jako například tepelnou izolaci, a také odvádění přebytečné vody. Vlhkost a kořeny nesmí přijít do přímého kontaktu s budovou, vertikální zeleň nesmí totiž žádným způsobem poškodit konstrukci budovy.

Společnosti STOBAG vám přeje u vertikálního zahradničení spoustu zábavy!