Základní péče a údržba zaručují dlouhou životnost

Ať již markýza s kloubovým ramenem, kazetová markýza nebo markýza pergoly – ukážeme Vám, jak je rychle a efektivně zazimujete, aby byly perfektně připraveny na příští letní sezónu. Abyste si svou markýzu mohli užít ještě dlouho, měli byste ji také jednou za rok důkladně vyčistit a v případě potřeby provést údržbu. Proč tyto práce nedělat až těsně před zazimováním?

Podzim barví listí, vítr začíná silně foukat a možná přijdou i první mrazíky, které pocukrují Vaši zahradu. Je nejvyšší čas připravit terasu a zahradu na zimu. Ochránit záhonky, rostliny i řízky, naposledy posekat trávu a zbavit ji listí, vyprázdnit konvičky na zalévání, uklidit zahradní nábytek a květináče, které nejsou mrazuvzdorné. A to zdaleka není všechno.

Terasa je zazimována až tehdy, když jsou všechny pevné i flexibilní prvky zajištěny, ošetřeny nebo přemístěny tak, aby jim neublížil vítr, mráz, zima, déšť, kroupy, led nebo sníh. Jak tedy markýzu zazimujeme? Dobrá zpráva: Klasickou markýzu vlastně nemusíme před zimou nijak speciálně chránit. Díky druhu montáže je markýza s kloubovým ramenem, kazetová nebo pergolová markýza v zasunutém stavu odolná proti zimnímu počasí. U takzvaných kazetových markýz to platí dvojnásob: Zde je mechanika i plátno kompletně uskladněno v hliníkové kazetě, která je odolná proti korozi a je tak účinnou ochranou proti nepříznivým vlivům počasí. Proto jsou obecně markýzy s kazetou považovány za obzvlášť odolné.

Na co určitě nesmíte při zazimování markýzy zapomenout

Náš nejdůležitější tip, než markýzu zazimujete

Před posledním zasunutím nechte plátno markýzy řádně vyschnout. Jinak hrozí nebezpečí tvorby plísní a skvrn. Lze je čistit jen velmi obtížně.

Volně stojící zastínění, jako je například markýza OMBRAMOBIL od společnosti STOBAG, nejsou z hlediska své konstrukce chráněny tak jako většina markýz, které byly namontovány na stěně domu nebo pod stropem. Nemějte obavy, i zde máme jednoduchá řešení pro zazimování. STOBAG například vyvinul speciální ochranné kryty na volně stojící markýzy. Každý obchodní zástupce STOBAG Vám může nějaký vhodný nabídnout. Tyto ochranné kryty udržují zasunutou volně stojící markýzu v suchu a minimalizují kontaktní plochy pro kontakt s větrem.

To byly nejdůležitější tipy k tématu zazimování markýz. Na co si ještě dát pozor: Pokud budete provádět řádnou údržbu, markýza zůstane déle bez nepříjemných skvrn a vydrží Vám delší dobu. Totéž platí pro mechaniku. Ve STOBAGU Vám doporučujeme markýzu jednou ročně řádně vyčistit, resp. nechat provést údržbu. Doba před zazimováním markýzy je pro tyto činnosti ideální. Proč je to důležité?

Nejdřív vyčistit, až potom zazimovat

Vaše markýza má za sebou náročné léto. To platí obzvlášť pro textilní část. Ptačí trus, pyl, listí a jiné znečištění za sebou zanechaly stopy. Pokud si chcete svou markýzu užít ještě dlouho, musíte přiložit ruku k dílu. V každém případě vyčistěte celou markýzu, tedy nejen plátno shora. Důkladně vyčistěte i rám a technické součásti. Ale pozor: Elektrické součásti samozřejmě nikdy nesmějí přijít do styku s vodou. Hrozí nebezpečí zkratu. Na čištění plátna nepotřebujete žádné agresivní chemikálie ani vysokotlaké čisticí prostředky. Zničili byste tak impregnaci. Plátno nepatří ale ani do pračky. Nejprve jednoduše vysušte nebo vysajte suché nečistoty. V případě silnějšího znečištění svou markýzu před zazimováním vyčistěte měkkým kartáčem a cca 40 °C teplou vodou s rozpuštěným jemným pracím prostředkem. Ideální je pětiprocentní až desetiprocentní roztok s jemným pracím prostředkem. Všechny čištěné plochy důkladně opláchněte vodou, aby na plátně nezůstaly zbytky pracího prostředku – skvěle se zde dá využít hadice.

Jak vyčistit silně znečištěné plátno markýzy.

Údržba mechaniky

Než markýzu zazimujete, můžete rovnou provést údržbu jejích kloubů pomocí maziva ve spreji. Ale pozor: Neaplikujte jej příliš mnoho, nebo se na plátně markýzy vytvoří skvrny. Nebo tuto práci přenechte profíkům v rámci údržby. STOBAG má pro tyto případy širokou síť partnerů.

Do kdy zazimovat zahradu a uskladnit markýzy?

Zapamatujte si jedno jednoduché obecně platné pravidlo: Zahrada a terasa včetně markýz by měly být chráněny již proti prvním mrazíkům. I proto, abyste nemuseli nepříjemné práce jako je čištění markýzy vodou provádět za nepříjemného počasí. V našich zeměpisných šířkách první mrazy často přicházejí už v druhé polovině října. Nejpozději potom by měla být vše hotové a Vaše markýza by měla být vysušená a v zasunutém stavu. Chcete se o možnostech čištění markýz dozvědět více? Prohlédněte si náš poslední příspěvek v blogu. Příjemnou zábavu a hodně úspěchů!