To, že se musíme na jaře a v létě chránit před škodlivými UV paprsky, je nám všem jasné. Ovšem i v zimě má slunce sílu – a to nejen při lyžování nebo zimní turistice. I když sedíte za oknem v obývacím pokoji nebo kanceláři, proniká UV záření dovnitř a zasahuje pokožku. Ať už pro interiér nebo exteriér: Markýzy nabízejí ochranu proti slunci i v zimě a jsou navíc často energeticky smysluplným řešením.

Slunce je nedílnou součástí lidského života. Je přítomno neustále, i když venku prší nebo je zataženo. Přibližně 10 procent sluneční energie sestává z ultrafialového záření (UV záření). Není pochyb o tom, že v rozumné míře napomáhá sluneční světlo našemu dobrému psychickému a fyzickému stavu. Jelikož dodává teplo, zlepšuje náladu a prostřednictvím UV paprsků stimuluje v těle syntézu vitamínu D. UV paprsky, v tomto případě UVA paprsky stimulují produkci melaninu, který chrání pokožku před světelným zářením. Ovšem i přes tyto pozitivní účinky v sobě sluneční světlo skrývá velké nebezpečí pro pokožku a oči.

UV záření – co to vlastně je a co způsobuje?

Sluneční UV paprsky, které se podle vlnové délky rozdělují na UVA, UVB a UVC paprsky, nejsou lidským okem vidět. Zatímco extrémně škodlivé UVC paprsky odráží zemská atmosféra, UVA a UVB paprsky se dostanou až k očím a pokožce. Na kůži vyvolávají biochemické reakce, dlouho předtím než to pocítíme a vidíme: Nadměrné množství UVB paprsků poškozuje hodně buněk v pokožce. Uvolňují se látky, které vyvolávají zánětlivé reakce a hrozí spálení kůže. UVA paprsky ničí podkožní vazivo, takže pokožka ztrácí svoji elasticitu a tvoří se vrásky. Kromě toho má UVA záření velmi často na svědomí také alergii na slunce doprovázenou urputným svěděním. Největší nebezpečí u světelného UV záření je ovšem jeho schopnost narušit a měnit DNA kožních buněk. Poškození, která již tělo nedokáže samo napravit, takže se v průběhu života množství přijatého UV záření v těle hromadí. Zároveň přílišné přetěžování světelným UV zářením potlačuje schopnost imunitního systému bojovat s nemocemi a nádory. Mutované buňky se pak mohou nekontrolovaně rozmnožovat a vzniká nebezpečí rakoviny kůže.

Ochrana proti slunci v zimě – škodí UV paprsky vždycky?

Samozřejmě je intenzita slunečního záření v našich zeměpisných šířkách z důvodu polohy slunce v zimním období nižší než v létě. Kolik je zapotřebí ochrany prostřednictvím zastínění, jako jsou markýzy, oblečení s UV filtrem nebo krémy na opalování, závisí na osobním rizikovém profilu a příslušné intenzitě slunečního záření v daném místě. V zásadě platí: S narůstající nadmořskou výškou je vzduch řidší a UV záření intenzivnější. Na každých 1000 výškových metrů to dělá přibližně 15 procent. Záření se navíc zvyšuje odrazem z povrchů, jako je sníh, led nebo světlý písek. Odrazy dokáží intenzitu slunečního záření zvýšit až o 90 procent. My lidé si toho nevšimneme nebo až příliš pozdě, protože při nízkých teplotách venku nepociťujeme žádné vedro a nejsme schopni reálně odhadnout intenzitu záření. K tomu všemu navíc přispívá to, že naše kůže v zimě není již na slunce zvyklá, takže má jen slabou pigmentaci, a tak se jen sotva dokáže sama chránit. Kůže tudíž potřebuje nutně pečlivou ochranu před sluncem i zimě.

Protisluneční ochrana v zimě i v uzavřených prostorách?

Tady je na místě otázka, jak vlastně sluneční světlo působí v uzavřených prostorách na kůži. Pronikají UV paprsky i okenním sklem dovnitř? Obecně se dá říct, že ano. Ovšem to neplatí pro všechny typy UV paprsků. A taky záleží na skle. To, že sklo v zásadě UV paprsky propouští, všichni dobře víme. Oblečení nebo látky ve výlohách slunce vyšisuje tak, že ztrácí svoji barvu. Proto jsou v zimě často k vidění před obchody vysunuté markýzy. Známe to ovšem také i v pozitivním smyslu, který se projevuje ve skleníku.

Kolik UV světla skrz sklo pronikne, závisí jednak na tloušťce skla a také na jeho složení. To je možné změřit a klasifikovat pomocí speciálních přístrojů. Ploché sklo, jednoduchá okenní tabulka, sice dlouhovlnné světelné záření filtruje, nicméně propouští vysoký podíl UVA paprsků. Izolované sklo je naproti tomu silnější než ploché sklo a je složeno minimálně ze dvou tabulek, které díky okrajovému spojení mají mezi sebou určitý odstup. Opálit se sice člověk za oknem běžně nemůže, s výjimkou případů, kdy má speciální skla. Opálení je totiž v první řadě ochranná reakce těla, která zabraňuje hlubokému pronikání UV paprsků do těla. O toto se postará melanin neboli pigment, který se začne produkovat, jakmile se UVB paprsky dostanou na kůži. Jelikož ploché sklo stěží propustí nějaké UVB paprsky, nemáte šanci se opálit. Sklem ovšem pronikají UVA paprsky, a to hluboko do kůže, kde ničí kolagen, a urychlují tak stárnutí kůže. Je tudíž na zvážení, zda nezkusit montáž markýzy jako ochranu proti UV záření. Existují velmi důmyslné varianty a provedení pro ideální ochranu proti slunci v zimě stejně jako v létě.

Zimní zastínění pomocí markýzy

Právě u moderních budov s velkými prosklenými fasádami markýzy vytváří zastínění a zároveň účinnou UV ochranu. Textilní svislé markýzy, které nabízí výrobci jako společnost STOBAG v různých provedeních a v různé kvalitě textilie, jsou často velmi dobrým řešením. Navíc koho by napadlo, že takovéto markýzy mohou mít i výrazným podíl na snížení spotřeby energie v budově. Již delší dobu propojují architekti přednosti UV ochrany a spotřeby energie u markýz se svými tvůrčími cíli u stavby. Společnost STOBAG nabízí svislé markýzy prakticky pro jakoukoliv oblast využití. Ať už se slabým vodicím lankem nebo s vedením tkaniny na principu zipu uvnitř místnosti, které je navíc odolné vůči větru. Neboť pokud spoléháte na markýzu jako ochranu před sluncem v zimě, musí taky logicky být schopna po technické stránce odolávat drsným podmínkám zimního období. Mimochodem: V případě použití zatemňovací tkaniny umožňuje taková markýza navíc spolehlivé zatemnění školicích a konferenčních místností. Po funkční stránce plnohodnotný vedlejší efekt.

Markýzy zajišťuji i v zimě ochranu před UV zářením

Kromě svislé markýzy existuje i další typ markýzy na zimu s dokonalou výbavou proti UV záření. Řeč je o výklopné markýze, speciální variantě fasádové markýzy. Vybavena správnou tkaninou ochrání vnější prostor, a slouží tak k bezstarostnému pobytu venku. Navíc má výklopná markýza za úkol bránit přímému dopadu světla na skleněné plochy, kterými proniká do interiéru. U této markýzy společnosti STOBAG lze plynule nastavovat úhel vyklopení, a individuálně tak regulovat nepřímý dopad světla, a tudíž i zatížení ze strany UV záření. Kromě toho existují řešení jako zabudované boční díly pro větší ochranu před větrem a pozorováním zvenčí.

Účelné a pro danou roční dobu optimální opatření na ochranu proti UV záření u budov Vám nejlépe ukáže specializovaný odborník. Společnost STOBAG kupříkladu za tímto účelem vyškoluje své specializované prodejce, kteří nabízejí vhodná řešení protisluneční ochrany i v zimní období – ať už půjde o dokonalý dopad světla v místnostech nebo o protisluneční ochranu venku v zimě. Zbavte se zimní melancholie a užívejte si v klidu slunce. Vsadíte tak na čistou kvalitu života.

🡺      Zde se dostanete do sítě specializovaných prodejců společnosti STOBAG