Rychlost znečištění markýzy závisí na počasí, proto je vhodné nejméně jednou ročně markýzu a stojan vyčistit. To je jediný způsob, jak si markýza zachová své ochranné vlastnosti a vzhled. Doporučujeme provádět čištění na jaře podle doporučení společnosti STOBAG, abyste byli perfektně připraveni na balkónovou nebo zahradní sezónu. Ale jak postupovat správně, když je markýza špinavá? Co dělat, pokud chcete látku vyčistit? Ptačí trus, skvrny a další nečistoty by měly být včas odstraněny.

Základní čištění stojanu a tkaniny

Markýza se znečišťuje nejen na horní část tkaniny, ale také na stojanu. Pro čištění jednotlivých částí nepotřebujete žádné agresivní chemikálie. Suché nečistoty můžete jednoduše vyčistit nebo vysát, což funguje i v případě čištění tkaniny. Takto můžete občas odstraňovat volné nečistoty. Ovládací prvky a konstrukce tak zůstávají čisté, což značně zlepšuje jejich funkčnost, a tkanina markýzy při pravidelném suchém čištění není tolik ohrožena plísněmi a vznikem skvrn. Pokud je markýza špinavá a skvrny navlhnou, můžou také brzy obrůst mechem.

Znečištěná markýza ‒ základní čištění

Po ometení nasucho začne důkladné mokré čištění markýzy, které se provádí měkkým kartáčem. Pomocí žebříku a teleskopické tyče se můžete snadno dostat ke všem částem markýzy. S odolným znečištěním vám pomůže vodní tryska ze zahradní hadice. Při čištění tkanin nikdy nepoužívejte vysoký tlak, aby nedošlo k poškození tkaniny.

Pro vlhké čištění měkkou houbou se hodí roztok jemného pracího prostředku a vlažné vody (max. 40 °C). Roztokem čistěte látku, dokud prací pěna nečistotu neodstraní. Poté opláchněte zastínění čistou vodou tak, abyste odstranili zbytky mýdla. Takto můžete markýzu jemně vyčistit, aniž byste zanechali stopy nečistot nebo zbarvení. Nepoužívejte žádné agresivní chemikálie, aby nedošlo k poškození impregnace látky.

Po vlhkém čištění je důležité, aby čistá tkanina zcela vyschla. Pouze tehdy může být markýza opět zatažena. Dlouhodobá vlhkost látku poškozuje. Je-li tkanina vlhká, nemůže uschnout a vytváří se vodní skvrny. Vlhkost také urychluje napadení plísněmi.

Čištění tkaniny ‒ zvláštní tipy

V závislosti na tom, jak silně je zastínění špinavé, pro vás mají odborníci společnosti STOBAG několik speciálních tipů, například pro čištění drobných skvrn nebo přetrvávajících plísní a skvrn. Drobné nečistoty můžete odstranit bezbarvou gumou, která je snadno odstraní. Pyl a další volné částice lze odstranit klepadlem na koberce nebo opatrně odsát vysavačem. V boji proti plísním a skvrnám je užitečná octová voda.

Tkaninu můžete sami vyčistit pomocí těchto tipů nebo můžete kontaktovat odborného partnera STOBAG v závislosti na stupni znečištění a náročnosti čištění.

Znečištění markýzy ‒ na co je třeba si dát pozor?

Majitelé markýz se často potýkají s trusem ptáků, který nejenže ošklivě vypadá, ale může mít i korozivní účinek a vliv na barevnost látky. Proto byste měli trus co nejrychleji odstranit a markýzu vyčistit. Pokud jsou výkaly stále čerstvé, lze je snadno otřít vlhkým hadříkem. Již vysušené výkaly můžete opatrně oškrábat a pak jemně vykartáčovat měkkým, suchým kartáčem. Přílišné dření by mohlo látku poškodit. Doporučuje se také čištění octem, gelovým mýdlem nebo jemným čisticím přípravkem.

Drsné kartáče by neměly být používány ani při intenzivním znečištění a čištění odolných skvrn, protože mohou látku při čištění zničit. Pokud je markýza špinavá, je na místě opatrnost. Pokud markýzu vyčistíte podle doporučení odborníka, zůstane materiál krásný po dlouhou dobu a nedojde tak rychle k jeho opotřebení.

Znečištěnou markýzu nelze prát v pračce. Ani vysokotlaký čistič není pro čištění markýz vhodný. V obou případech horká voda poškozuje speciálně ošetřenou markýzu, zvláště vysokotlaké čištění je pro tento materiál velmi nevhodné.

Obecně platí, že kvalitní markýzy jsou opatřeny impregnací. Čištění textilií je snadnější, protože ochranná vrstva zabraňuje usazování odolných nečistot. Impregnační vrstva může ztratit svůj ochranný účinek po pěti až deseti letech. Obnovu si můžete zajistit sami nebo kontaktujte odborného prodejce ohledně náhradní látky. Ochrana proti povětrnostním vlivům a impregnace proti mastnotě a nečistotám je tak obnovena.

Při vyhledání odborného partnera STOBAG se můžete dozvědět o nabídkách na výměnu tkaniny a dalších užitečných službách. Pokud je vaše markýza nadměrně znečištěna nebo si přejete její výměnu, zde naleznete správný kontakt.