Pylová alergie – když se jaro stane nepřítelem

Máme tu jaro, roční období, jehož stinnou stránkou pociťují miliony lidí – trpí totiž sennou rýmou, neboli pylovou alergií. Společnost STOBAG shrnula zajímavé základní informace a dává praktické rady pro každodenní život.

Mnoho lidí s pylovou alergií trpí také kašlem, dýchacími obtížemi, poruchami spánku, bolestmi hlavy, problémy s pokožkou nebo gastrointestinálními obtížemi. Někteří postižení alergií si na základě příznaků myslí, že jsou jen nachlazení, a čekají, až vše samo odezní. Přesně to však může být ošemetné. Pokud tyto příznaky neberete vážně, z dlouhodobého hlediska riskujete vznik alergického astmatu. Se sennou rýmou byste se měli obrátit na alergologa. Ten pomocí kožního testu zjistí, který pyl u vás vyvolává obtíže, a po stanovení alergenů vám poradí, jaká vhodná zdravotní opatření byste měli podniknout.

Senná rýma: Nepřítel se jmenuje pyl

Sennou rýmu spouští pyl, tedy pylová zrna stromů, keřů, travin, obilovin a divoce rostoucích bylin. Samčí pohlavní buňky rostlin při kontaktu s lidskou sliznicí vyprázdní svůj obsah, čímž vyvolají alergickou reakci. Ve střední Evropě většině lidí alergických na pyl způsobuje obtíže pyl z lísky, olše, břízy, lipnicovitých, žita, pelyňku a ambrosie. Alergenů je však samozřejmě víc.

Lékařská pomoc při pylové alergii

Spoustě lidí trpících sennou rýmou dobře zabírají protialergické účinné látky, jako jsou tzv. antihistaminika. Díky nim se přestane uvolňovat neurotransmiter histamin, který je obvyklou příčinou alergických reakcí. Nevýhodou těchto léků je však to, že po nich budete unavení. Pokud léčba pomocí antihistaminik po konzultaci se zdravotníkem nepomůže, může pomoci po určitou dobu inhalovat léky obsahující kortizon nebo je používat jako nosní sprej.

Zajímavým způsobem léčby je imunizace. Říká se jí hypo- nebo desenzibilizace. To znamená, že lékař alergikovi podává původce senné rýmy, tedy vyvolávač alergie. Cílem je, stejně jako při očkování proti patogenům, aby se tělo vypořádalo s cizorodou látkou a naučilo se s ní nakládat. Desenzibilizace je vhodná pro děti od školního věku i pro dospělé. Čím rychleji po zjištění alergie léčbu zahájíte, tím účinnější by měla být. Tato léčba však může trvat až tři roky.

Praktické rady na sennou rýmu

Alergologové v zásadě doporučují pacientům, aby se v každodenním životě vyhýbali látkám vyvolávajícím sennou rýmu. To samozřejmě není tak snadné, protože pylová sezóna alergenních rostlinných druhů se každý rok značně liší. Například líska a olše mohou kvést již v lednu, nebo také až v březnu. Bříza zase nasazuje květy od poloviny března do poloviny dubna. Faktem je, že vegetační cyklus rostlin a s ním i kvetení jsou úzce spjaty s vývojem teplot v předchozích měsících. Každá země má svou pylovou informační službu, která informuje o pylových sezonách.

Co dělat, když je pylová sezona v plném proudu?

  1. Předtím, než večer zalezete pod peřinu, si krátce umyjte vlasy a osprchujte se. Pak si pyl nepřinesete s sebou do postele a nebudete ho celou noc dýchat.
  2. Prádlo nesušte venku. Nebudete tak nosit oblečení ani spát v povlečení znečištěném pylem.
  3. Nepřevlékejte se v ložnici. Nezvíříte pak žádný nachytaný pyl. Také je praktické se po dlouhém pobytu venku převléct.
  4. Pokud žijete na venkově, větrejte odpoledne nebo večer, protože koncentrace pylu ve vzduchu je ráno poměrně vysoká. Naopak ve městě se doporučuje větrat hned ráno.
  5. Pokud chcete snížit koncentraci pylu uvnitř domu, pořiďte si svislé markýzy z nabídky společnosti STOBAG. Do jisté míry dokážou pomoci také klasické markýzy. Speciální ochranné sítě zabrání vniknutí pylu do budovy.
  6. Riziko, že se při průvanu nebo po průchodu bytem rozvíří pyl, můžete snížit také pravidelným vysáváním a vytíráním. Speciální filtry do vysavače zajišťují, aby se při vysávání zvířilo co nejméně prachu. Existují dokonce vysavače přímo pro alergiky. Při vytírání je nejlepší použít hadr, který statickou elektřinou pyl přitáhne a udrží.
  7. Koncentraci pylu v ovzduší doma či v kanceláři mohou pomoci redukovat také pokojové čističky vzduchu s moderní filtrační technologií. Ale pozor, nechte si poradit! Jsou u nich velké rozdíly v kvalitě. Pylové filtry má dnes také spousta automobilů nebo je jimi možné auto dovybavit.
  8. Ať už používáte jakýkoli filtr, nikdy ho nevyměňujte sami, ale požádejte někoho, kdo netrpí alergií.
  9. Snažte se vyhýbat kouření. Kouření totiž dráždí sliznice. Doporučujeme také požádat hosty a spolubydlící, aby nekouřili.
  10. Pokud je to možné, odstraňte z okolí svého bydliště spouštěče pylové alergie. Možná byste se mohli také dohodnout s pronajímateli a sousedy, aby odpovídající rostliny odstranili. Při osazování zahrady je vhodné předem přesně určit, na které rostliny máte alergii.

To bylo pár rad od nás. Ale každý alergik má už určitě vlastní metody, jak sennou rýmu zmírnit. Společnost STOBAG vám přeje, abyste pylovou sezónu zvládli pokud možno bez obtíží.


Užitečné informace pro alergiky v období koronavirové pandemie

https://koronavirus.mzcr.cz/jak-rozlisit-nakazu-covid-19-a-prichazejici-jarni-alergie-neni-to-snadne/


Ochrana před sluncem pro alergiky

Sluneční svit má příznivý vliv na naši pohodu. Při pobytu na slunci se v našem těle uvolňují hormony a tělo tvoří vitamín D, který je nezbytný pro stavbu kostí. Ale slunce může svými škodlivými UV paprsky způsobit celou řadu patologických reakcí na pokožce a na těle – od svědění, puchýřků, pupínků a vyrážky až po rakovinu kůže. V zásadě bychom se měli vyhýbat dlouhodobému pobytu na slunci, a to zejména, pokud máme obtíže. Systémy značky STOBAG chránící před sluncem pomáhají zlepšovat kvalitu vašeho pobytu venku a užívat si léto.