Ať už na venkově nebo ve městě, žít ve spojení s přírodou je pro mnoho majitelů domů kritériem vysoké kvality života. Splynutí vnitřního i vnějšího, obytného prostoru a zahrady rozšiřuje životní prostor a skýtá mimořádný životní pocit. A funguje to i za chladných a deštivých dnů, za předpokladu, že se zdaří realizace. Nyní v zimě je ideální čas pro plánování.

Plánování zahrady a terasy

Proč jsme v létě tak rádi venku? Protože se cítíme svobodnější a uvolněnější. Dobře navržená terasa a zahrada může sloužit jako rozšíření obývacího pokoje, oáza pohody, dětské hřiště a místo štěstí pro každého zahrádkáře. V zahradě se starými stromy se samozřejmě skrývají odlehlá zákoutí a chráněná a útulná místa sama o sobě. Ale i v nové výstavbě, kde jsou sousední domy typicky často nepříjemně blízko zahrady, lze vytvořit s odpovídajícím vybavením a výsadbou malé soukromé zóny.

Chceš-li být celý život šťastný, vytvoř si zahradu.
(čínské přísloví)

Proč je plánování zahrady nezbytností?

Existuje mnoho typů zahrad - od užitkové zahrady přes okrasnou až po klasický hybrid a přírodní zahradu. Nezáleží na tom, jestli plánujete novou zahradu nebo chcete osvěžit tu stávající: Než se pustíte do plánování, určitě byste měli vědět, co vlastně chcete. Chcete mít čistě relaxační oázu pro volný čas nebo přikládáte důležitost ovoci a zelenině z vlastní produkce? Chcete snídat na slunné terase, hledáte stinné místečko pro odpočinek či večerní grilování? Nebo spíše takzvanou letní zahradu - otevřenou, slunnou a přesto chráněnou před sluncem, s flexibilně uzavíratelnými skleněnými bočními stěnami pro ochranu před nepřízní počasí?

Jak na to: plánování s odborníky na zahrady a terasy

Volný prostor vám nabízí úžasné možnosti, ale je to i složité, a tak je nejlépe nechat si poradit profesionály. Nyní v zimě, když se nestaví, si na vás mohou najít čas. Zahrady jsou dynamické, mění svou tvář v průběhu ročních období i v průběhu let. Odborníci to vědí, postarají se o důležité faktory, jako je pohyb slunce, mikroklima a vlastnosti půdy, a současně budou věnovat pozornost vašim osobním preferencím. Postarají se samozřejmě také o stavební povolení a nezbytné výměry nebo odstupy.

Solidní plánování propůjčí vašemu pozemku základní strukturu, která umožní dlouhodobé užívání. Protože dobré plánování směřuje do budoucnosti. Tam, kde je dnes pískoviště, může být zítra prostor pro malé zahradní jezírko nebo pavilon. Odborníci se samozřejmě také starají o oblasti, jako je odvodnění a zavlažování. Mimochodem: Při plánování zahrad přemýšlejte o rozumném systému cest, který spojí všechny oblasti, a také o přechodu zevnitř ven, abyste skutečně mohli využít svůj venkovní prostor jako rozšířený obývací pokoj.

Bydlení venku: Plánování terasy je alfa i omega

Jako klasické spojení domova a zahrady by terasa měla odrážet styl vašeho domova a zahrady a zároveň splňovat praktické požadavky. V zásadě se doporučuje hlavně toto: plánujte dostatek místa. Je-li místo k sezení příliš malé, budou nepříjemnosti o to větší, pokud nábytek zaclání v cestě nebo pokud při sebemenším pohybu do něčeho vrazíte.

Náš tip, pokud plánujete terasu: Předtím, než určíte polohu a velikost, posaďte se na vybrané místo jen tak, abyste si to zkusili. Tímto způsobem můžete nejen definovat požadavky na prostor, ale současně do plánování zahrnout i detaily, jako je zastínění, ochrana před větrem a nepřízní počasí prostřednictvím markýz nebo skleněných střešních systémů.

Ideální klima s individuální ochranou před sluncem

Dokonce i za tmavých, deštivých dnů jsou balkon a terasa nejlepší místa k dobití energie. Stabilní, nepromokavá markýza vás ochrání před podzimním deštěm a pokud kombinujete markýzu s bočními prvky, proměnlivé počasí vás nevyvede z míry. Kromě vysoce kvalitního modelu odolného vůči nepřízni počasí je důležitá i odborná montáž.

Jako klasická sluneční ochrana pro venkovní posezení nebo dětské hřiště jsou vedle klasických markýz ideálním řešením tzv. pergola markýzy nebo skleněné střechy s integrovaným krycím systémem. Vysoce kvalitní markýzy chrání před škodlivým UV zářením, zabraňují přehřívání bytu a stále umožňují pronikání dostatečného množství světla. O tom, která ochrana před sluncem a povětrnostními vlivy se pro vás nejlépe hodí, si promluvte s vaším místním specialistou na markýzy. Teď v zimě bude mít čas a může vám udělat velmi zajímavou nabídku. Dodavatel markýz bude mít řešení i pro speciální požadavky - včetně zboží na zakázku. Preferujete přirozenou ochranu před sluncem? Ať už pro hrací plochu nebo oblíbené místo vašeho mazlíčka, stín stromu s širokou korunou nebo ochrana skýtaná popínavými rostlinami jsou přírodní alternativy k markýzám, slunečníkům apod.

Takzvané letní zahrady – alternativy k zimním zahradám

Uzavřené, napůl otevřené nebo zcela otevřené, to je důvod, proč je princip letní zahrady pro majitele terasy tak atraktivní. Skvělé je, že v systému letní zahrady můžete svou terasu postupně krok za krokem přeměňovat: za rok můžete posezení vybavit otvírací skleněnou střechou, v dalším roce třeba skleněnými bočními stěnami, které lze otevřít, a možná i pergolovou markýzou pro ochranu před sluncem. Profily letní zahrady nejsou izolované, sklo je jednoduše zpracováno. Letní zahrada rozhodně není navržena tak, aby se aktivně využívala jako obytný prostor v zimě a vytápěla se. Ale pozor: je vyžadováno stavební povolení pro pevné zastřešení.

Obložení: přírodní kámen, dřevo, terasové dlaždice – výběr je široký

Plánování terasy znamená také vybrat stavební materiál v počáteční fázi. Venkovní prostory mohou být vyhotoveny ze dřeva, přírodního kamene, betonových desek nebo dlaždic. Dokonce i jednoduchý štěrkový pokryv může mít své kouzlo. Dřevěné dlaždice mají například tu výhodu, že se na slunci tak rychle nezahřívají. Současně působí vizuálně přívětivěji než kamenná podlaha a v průběhu času se na nich rozvíjí atraktivní patina. Kromě tropického dřeva se stále více uplatňuje robinie a modřínové dřevo jako ekologicky smysluplné řešení. Výhodou kamenných a dlážděných podlah je jejich extrémní dlouhověkost. Venkovní dlaždice jsou flexibilnější, protože jsou nabízeny v různých vzorech a barvách. V zimě nebo v dešti je však třeba dbát na opatrnost: Při výběru zvolte vysokou protiskluzovou odolnost.

Plánování terasy – nábytek určuje celkový vzhled

Ať už středomořský, puristický, hravý nebo venkovský - výběr zahradního nábytku je velký v každé oblasti a je distribuován mnoha dodavatelům. V zásadě můžete navrhnout terasy a další venkovní prostory se zahradním nábytkem ze dřeva, stejně jako plastu nebo ratanu. Hlavní je, aby se jejich vzhled hodil k domu a zahradě. Při navrhování jídelního prostoru se bezpodmínečně přesvědčte, že máte dostatek místa k sezení a dostatečně velký stůl. Dekorací lze posezení vylepšit. Samozřejmě to zahrnuje i rostliny v květináčích v různých velikostech, barvách a provedeních. Lze je chytře uspořádat a mohou vás rovněž chránit před zvědavými zraky sousedů.

Zahrada ve správném světle: plánování zahradního osvětlení

Zahradní osvětlení činí krásu Vaší zahrady a terasy viditelnou i ve tmě a kromě toho dbá i o vaši bezpečnost. Na tento bod se při plánování zahrady nebo terasy často zapomíná. Zpětně je to pak spojeno s dodatečnými náklady nebo vyššími náklady na přemístění vedení a vytvoření potřebné infrastruktury. Diskrétně osvětlená místa vytvářejí zbrusu novou atmosféru; hra s barvami je přitom zvláště účinná. Ať už uvedete na scénu vaše rostliny, zvolíte harmonické osvětlení terasy nebo zdůrazníte jednotlivé kousky nábytku či fasády, venkovní osvětlení má mnoho aspektů. Během dne jsou osvětlovací systémy téměř neviditelné. Moderní systémy osvětlení se stmívacími spínači nebo dálkovým ovládáním pomocí aplikace ze smartphonu nebo tabletu manipulaci usnadňují a zpříjemňují.

Plánování zahrady v zimě – několik dobrých důvodů

Ptáte se, proč vám doporučujeme plánování zahrady právě v zimě? Existuje pro to několik velmi dobrých důvodů. Nyní v zimě mají krajinářští architekti a zahradníci na vás čas, protože pokud mrzne, neprobíhají venku žádné stavební práce. Tito odborníci se tak v klidu mohou vypořádat s vašimi individuálními požadavky a vytvářet návrhy a nabídky. Výhody zahradního plánování v zimě jsou také zřejmé z hlediska systémů zastínění. Můžete těžit z

 1. nižší ceny za sluneční markýzy a ochranné markýzy před povětrnostními vlivy s bočními panely, protože mnoho dodavatelů nabízí mimo sezónu mimořádné nabídky;
 2. krátkých dodacích a montážních časů, protože v zimě není sezóna a dodavatelé markýz mají větší kapacitu;
 3. ochrany proti oslnění při nízkém slunci, protože správně namontovaná markýza chrání obytné prostory i v zimě;
 4. nové místnosti na čerstvém vzduchu prostřednictvím zastřešení terasy se stabilní markýzou odolnou vůči povětrnostním vlivům, na přání v kombinaci s bočními panely proti větru, nebo prostřednictvím flexibilního řešení ze skla.

Kontrolní seznamy plánování terasy

 • Kdy dopadá slunce na zahradu?
 • Kde je nejstinnější místo?
 • Kde a jak se mohou těšit z prvních ranních paprsků a zapadajícího slunce?
 • Tip: Naplánujte dvě místa - jedno na východě pro snídani, jedno západní pro volné večery.
 • Kde zřídit stinné místo pro dlouhé pobyty v zahradě?
 • Jakou funkci má terasa splňovat?
 • Kam s těžkým zahradním nábytkem?