Zastínění z vnější strany oken vám zajistí zdravé vnitřní klima a sníží náklady na klimatizaci

Je několik důvodů, proč je vnější zastínění lepší než zastínění vnitřní. A nejsou jen strukturální povahy. STOBAG Vám nyní vysvětlí jejich rozdíly.

Pomocí vnějšího zastínění lze potlačit skleníkový efekt

Přemýšlíte o zastínění Vašeho domu nebo zimní zahrady a hledáte to nejlepší řešení? Potom byste si nejprve měli uvědomit, jak působí stavebně fyzikální efekty. V létě má totiž způsob stavby budov i místností výrazný vliv na vývoj pokojové teploty. Začíná to poměrem plochy okna a velikosti pokoje a končí provedením staveb zdí, podlah a stropů. Proč je to důležité? Sluneční paprsky, které se přes sklo okna dostanou do místnosti, jsou tzv. krátkovlnné sluneční paprsky, které zahřívají stavební součásti, na které dopadají. Jak silně se tyto součásti zahřejí, závisí na konstrukci stavby a schopnosti přijmout a znovu uvolnit tepelnou energii. S oteplováním v místnosti se krátkovlnné paprsky, které prošly skleněnou tabulí, promění v dlouhovlnné tepelné paprsky. Ty už se zpět skrze okenní sklo nevrátí. A pak se stává to, co se se nám v létě opravdu nelíbí. Dlouhovlnná část záření zůstává v místnosti a způsobuje nám známý skleníkový efekt s rostoucí teplotou vzduchu v místnosti a stavební součásti v prostoru si ukládají teplo. Teprve při ochlazení, například v noci nebo v případě intenzivní klimatizace, předávají stavební součásti s časovým zpožděním své teplo zpět do vzduchu v místnosti, kterou lze potom vyvětrat.

Zastínění z vnější strany oken brání akumulaci tepla

Vnější zastínění je perfektním řešením pro příjemné a zdravé vnitřní klima. Sluneční paprsky se nejprve setkají s ochranou proti slunci. Ta z větší části sluneční paprsky absorbuje a zahřívá se jimi. Zbylé záření buď projde nebo se odráží. To znamená, že dlouhovlnné paprsky, které sluneční ochrana předává, vznikají před zasklením. Místnost zůstává chráněna před silným zahřátím. A to bez nutnosti kompletního zatemnění. Nejúčinnější je zastínění z vnější strany na okně prostřednictvím automatizovaného ovládání, které se přizpůsobí dennímu období a slunečním podmínkám. Zaručuje optimální použití i v případě, že nejste doma.

A co víc - ani zimní zahrada se neobejde bez zastínění z vnější strany oken

Zimní zahrada má velké skleněné plochy, ve kterých je skleníkový efekt obzvlášť výrazný. Zastínění v zimních zahradách, ať již horizontální nebo vertikální, by proto vždy měla být instalována z vnější strany. Zastínění z vnitřní části skleněných střech mají smysl pouze tehdy, pokud jsou ze strany otevřené.

Vnitřní zastínění má výhody pouze na první pohled

Vnitřní ochrana proti slunci je velmi často levnější než řešení pro venkovní prostory. Navíc jí neuškodí vítr, počasí, ani výkyvy teplot a je snadno přístupná, lze ji tak snadno vyčistit nebo vyměnit.  Na druhou stranu zabírá vnitřní zastínění místo – například na okenním parapetu. Často jej mohou poničit domácí zvířata. Pro budovy podléhající památkové ochraně nemá vnitřní zastínění zpravidla žádnou alternativu. Ale pozor – pro co nejlepší efekt záleží na výběru správného materiálu a vhodné barvy. Vnější zastínění naopak samozřejmě nemá vliv na design místnosti, podstatně ale zvyšuje kvalitu a komfort uživatele. Důležitá je zde funkce a pokud se zvolí tak, aby se hodilo k budově, může zajímavými barevnými odstíny osvěžit vzhled budovy či dokonce upoutat pozornost nějakými nápisy.

Vnější zastínění na okna – STOBAG doporučuje vertikální markýzy, markýzy s padacím ramenem nebo skládací markýzy

U vnějšího zastínění na okně je k dispozici široká škála variant, ať již na jednotlivá okna, celé zdi nebo kompletní zimní zahradu. Jedno je ale jisté. Trendem pro větší skleněné plochy jsou ekologicky i ekonomicky flexibilní řešení. V létě by se mělo snížit používání klimatizací a v zimě by se mohlo ještě lépe akumulovat teplo. Ukládání tepla je totiž vedlejším účinkem všech variant zastínění, který by se neměl podceňovat. Samozřejmě by mělo být vnější zastínění z vnější části oken nebo na zdi velmi kvalitní a v co nejlepším provedení. Musí být odolné proti větru a povětrnostním podmínkám, musí být snadno ovladatelné a musí také zapadnout do designu budovy. S inovativními a mnohonásobně oceněnými řešeními proti slunci a povětrnostním podmínkám od výrobců jako je STOBAG nic neriskujete. STOBAG doporučuje především tři varianty vnějšího zastínění oken, zdí i vertikální vnější zastínění zimních zahrad.

  • Vertikální markýzy – jsou vedeny vertikálně na kolejnici směrem dolů
  • Markýzy s padacím ramenem – při výsuvu se stabilizují
  • Skládací markýzy jsou kombinací vertikálních markýz a markýz s padacím ramenem

Vertikální markýzy jsou perfektním řešením zastínění jednotlivých oken i celoskleněných stěn: Jsou potaženy textilem a významně přispívají ke snížení energetické spotřeby budovy. Architekti tuto výhodu využívají a tvoří zastínění tak, aby v konstrukci působilo harmonicky a stylově. Vertikální markýzy jsou k dispozici v široké škále barev a textilních materiálů, které mohou být i zatemňovací. Jsou inspirací pro projektanty a architekty. Jsou k dispozici prakticky pro každou oblast využití – ať už v jemném provedení s drátěným provázkem nebo ve větru odolném stabilním provedení s vnitřním vedením plátna se zipem.

Markýzy s padacím ramenem a skládací markýzyjsou speciálními variantami vertikálních markýz. Když máte otevřená okna, umožňují dobrou cirkulaci vzduchu. Díky plynule nastavitelnému úhlu výpadu od 0 do 170 stupňů lze individuálně nastavit dopad světla. Markýzy s padacím ramenem a skládací markýzy se hodí nejen na okna a zdi, ale i v zimní zahradě se postarají o příjemné vnitřní klima a o perfektní venkovní ochranu proti slunci i zvědavým pohledům. Samozřejmě jsou markýzy s padacím ramenem i skládací markýzy k dispozici v nejrůznějších provedeních, barvách a kvalitách pláten. Pro maximální efekt a dokonalý vzhled.

Chcete se o tématu vnějšího zastínění dozvědět více?  Zde najdete svého obchodního zástupce STOBAG ve vašem regionu.


Vnější ochrana proti slunci Vám umožní se zchladit a v případě potřeby i zahřát

Vnější zastínění se považuje za ekonomicky i ekologicky zajímavou alternativu nebo doplněk ke klimatizacím, a to nejen od platnosti nové směrnice EU o energetické náročnosti budov (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive) z roku 2018, která se zabývá energetickou účinností budov. V zimě se vám zastínění na okně bude taky skvěle hodit. Protože výrazně snižuje únik tepla okny. Vzduchové vrstvy, které ochrana proti slunci vytváří, zvyšují odolnost proti propustnosti tepla.