Wszyscy doskonale wiemy, że wiosną i latem musimy chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ale także zimą promienie słoneczne je zawierają – i to nie tylko wtedy, gdy jeździmy na nartach czy urządzamy wędrówki po śniegu. Nawet jeśli siedzi się za oknem w salonie lub w biurze, to promieniowanie UV przenika do wnętrza i oddziałuje na skórę. Nadają się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i na zewnątrz – markizy zapewniają ochronę przeciwsłoneczną nawet w zimie i są często mądrym rozwiązaniem także z energetycznego punktu widzenia.

Słońce jest integralną częścią ludzkiego życia. Świeci zawsze, nawet gdy pada deszcz lub jest pochmurno. Około 10 procent energii słonecznej składa się z promieniowania ultrafioletowego (promieniowania UV). Według powszechnego przekonania – i to bez cienia wątpliwości – światło słoneczne sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu i fizycznemu. Zapewnia ciepło, poprawia nastrój i stymuluje syntezę witaminy D za sprawą promieniowania UV. Tworzenie melaniny, która chroni skórę poprzez pigmentację, jest również stymulowane promieniowaniem UV, w tym przypadku promieniowaniem UV-A. Jednak pomimo tych pozytywnych efektów światło słoneczne nadal pozostaje niebezpieczne dla skóry i oczu.

Promieniowanie UV – czym jest i jaki jest jego wpływ?

Promieniowanie słoneczne UV, które dzieli się ze względu na długości fal na promieniowanie UV-A, UV-B i UV-C, nie jest widoczne dla ludzi. Podczas gdy atmosfera ziemska stanowi ochronę przed niezwykle szkodliwym promieniowaniem UV-C, promienie UV-A i UV-B docierają do oczu i skóry. Wywołują one reakcje biochemiczne na skórze zanim będziemy mogli je odczuć i zobaczyć. Zbyt duże promieniowanie UV-B uszkadza wiele komórek naskórka. Uwalniane zostają substancje zapalne, co powoduje oparzenia słoneczne. Promienie UV-A uszkadzają podskórną tkankę łączną, przez co skóra traci jędrność i ulega pomarszczeniu. Ponadto promieniowanie UV-A jest bardzo często odpowiedzialne za swędzącą alergię słoneczną. Jednak najbardziej niebezpiecznym efektem promieniowania UV jest zdolność do rozpadu i zmiany włókien DNA w komórkach. To uszkodzenie, którego ciało nie jest w stanie już naprawić. W trakcie życia ilość pochłoniętego promieniowania UV sumuje się. Jednocześnie przeciążenie światłem UV negatywnie oddziałuje na układ odpornościowy, który walczy z chorobami i nowotworami. Mutowane komórki mogą się zatem rozmnażać bez przeszkód, rozwija się rak skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna w zimie – czy promieniowanie UV zawsze szkodzi?

Intensywność promieniowania słonecznego w naszych regionach jest oczywiście niższa w zimie niż w lecie ze względu na położenie słońca. Potrzebny stopień ochrony, jaki może zostać zapewniony przez dostępną ochronę przeciwsłoneczną, taką jak markizy, odzież chroniącą przed promieniowaniem UV lub kremy przeciwsłoneczne o wysokim współczynniku ochrony, zależy od osobistego stopnia ryzyka i intensywności promieniowania w danym miejscu. Jednak co do zasady: Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza powietrze staje się rzadsze, a promieniowanie UV silniej oddziałuje. Jest to około 15 procent na każde 1000 metrów różnicy wysokości. Ponadto występuje wzrost promieniowania spowodowany odbiciem od powierzchni śniegu, lodu lub jasnego piasku. Odbicia mogą zwiększać intensywność oddziaływania słońca nawet o 90 procent. Jako ludzie nie zauważamy tego lub zauważamy zbyt późno, ponieważ nie odczuwamy żadnego ciepła w niskich temperaturach zewnętrznych i mylimy się co do intensywności promieniowania. Nasza skóra nie jest już ponadto przyzwyczajona do słońca w zimie, co oznacza, że ma mało pigmentu i nie posiada prawie żadnej ochrony własnej. Skóra koniecznie potrzebuje w związku z tym starannej ochrony przeciwsłonecznej w zimie.

Ochrona przeciwsłoneczna w zimie nawet w pomieszczeniach zamkniętych?

Pojawia się pytanie, co światło słoneczne faktycznie robi ze skórą w zamkniętym pomieszczeniu. Czy promienie UV przenikają przez szybę okna? Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że tak. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów promieniowania UV. Zależy to także od rodzaju szkła. Wszyscy wiemy, że szkło zasadniczo przepuszcza promieniowanie UV, co widać, gdy słońce rozjaśnia odzież lub tkaninę na wystawach sklepowych. Dlatego też zimą często zdarza się, że przed sklepami wysuwane są markizy. Wiemy to również – w pozytywnym sensie – na przykładzie oddziaływania w oranżerii.

Ilość promieniowania UV przenikającego przez szybę zależy z jednej strony od grubości szyby, a z drugiej od jej składu. Możnato zmierzyć i odpowiednio sklasyfikować za pomocą specjalnego sprzętu. Płaskie, proste szyby okienne prawie nie przepuszczają długich fal świetlnych, ale przepuszczają z kolei przez nie elementy o wysokim poziomie promieniowania UV-A. Natomiast szkło izolacyjne jest grubsze niż szkło płaskie i składa się z co najmniej dwóch warstw, które są utrzymywane w pewnej odległości od siebie za sprawą uszczelnienia brzegowego. Zazwyczaj nie można uzyskać brązowego koloru za szybą – chyba że zastosujemy specjalne szkło. Nabieranie koloru brązowego jest w rzeczywistości przede wszystkim reakcją obronną organizmu, zapobiegającą głębokiemu przenikaniu promieni UV. Odpowiedzialny za to jest barwnik o nazwie melanina, który jest stymulowany, gdy promienie UV-B docierają do skóry. Szkło płaskie prawie nie przepuszcza promieni UV-B, dlatego nie tworzy się także brązowy kolor. Wnikające promienie UV-A mogą jednak uszkadzać głębsze warstwy skóry i niszczyć znajdujący się tam kolagen, przyspieszając tym samym tworzenie się zmarszczek. Często warto zatem zamontować markizę, aby stanowiła ona osłonę przed promieniowaniem UV. Dostępne są teraz bardzo przemyślane warianty i konstrukcje zapewniające idealną ochronę przeciwsłoneczną w zimie i w lecie.

Cień zimą dzięki markizie

Markizy zapewniają jednocześnie ochronę przeciwsłoneczną oraz skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV szczególnie w nowoczesnych budynkach z dużymi szklanymi fasadami. Markizy pionowe tekstylne, takie jak te oferowane przez producenta STOBAG – w różnych wzorach i z różnymi właściwościami tkanin – są często bardzo dobrym rozwiązaniem. Są szczególnie rozsądnym rozwiązaniem, gdy weźmie się pod uwagę, że takie markizy mogą również odgrywać znaczącą rolę w zmniejszaniu zużycia energii w budynkach. Architekci od dawna łączą zalety markiz chroniących przed promieniowaniem UV i korzyści energetyczne z celami projektowymi w budownictwie. Firma STOBAG oferuje markizy pionowe do praktycznie każdego zastosowania – czy to z minimalistycznym prowadzeniem linki stalowej, czy też z wewnętrznym prowadzeniem tkaniny na zasadzie zamka błyskawicznego – stanowiącym zabezpieczenie przed wiatrem. Jeśli markiza jest używana jako ochrona przeciwsłoneczna w zimie, musi ona również technicznie wytrzymać surowe warunki panujące zimą. Ponadto: W przypadku zastosowania materiału zaciemniającego, markiza taka umożliwia również niezawodne zaciemnienie pomieszczenia na potrzeby sal szkoleniowych i konferencyjnych. Bardzo funkcjonalny „efekt uboczny”.

Markizy zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV nawet w zimie

Oprócz markizy pionowej istnieje jeszcze jeden typ markizy z doskonałym wyposażeniem chroniącym przed promieniowaniem UV w zimie. Mowa jest o markizie wystawowej, specjalnym wariancie markizy fasadowej. Wyposażona w odpowiedni materiał, chroni przestrzeń zewnętrzną i w ten sposób umożliwia beztroskie przebywanie na zewnątrz. Jednocześnie markiza wystawowa zapobiega przedostawaniu się bezpośredniego światła przez szklane powierzchnie do wnętrza. W przypadku markizy STOBAG kąt nachylenia może być regulowany bezstopniowo, a pośrednie padanie światła i tym samym ekspozycja na promieniowanie UV może być regulowana indywidualnie. Istnieją również rozwiązania, takie jak panele boczne, które można zintegrować w celu zwiększenia ochrony przed wiatrem i zapewnienia prywatności.

Najlepszym sposobem na ustalenie, który środek ochrony przed promieniowaniem UV jest odpowiedni dla budynków, jest konsultacja ze specjalistą. Firma STOBAG przeszkoliła przykładowo swoich wyspecjalizowanych sprzedawców, aby również w zimie oferowali odpowiednie rozwiązania w zakresie ochrony przeciwsłonecznej – czy to w celu zapewnienia doskonałego nasłonecznienia pomieszczeń, czy też zimowej ochrony przeciwsłonecznej na zewnątrz. Odejdź od zimowego błękitu i ciesz się beztrosko słońcem. Pozwoli to na zwiększenie jakości życia.

🡺      Kliknij tutaj, aby przejść do sieci sprzedawców firmy STOBAG.