Staranna pielęgnacja oraz konserwacja gwarantują długą żywotność produktów.

Markizy z ramionami przegubowymi, markizy kasetowe czy pergolowe – pokażemy Państwu jak szybko i efektywnie zabezpieczyć i tym samym przygotować na następny sezon swoją osłonę przed słońcem. Aby naprawdę długo mogli się Państwo cieszyć swoimi markizami, raz w roku powinni Państwo poddać je gruntownemu czyszczeniu i w razie potrzeby konserwacji. Dlaczego nie wykonać tych czynności w ramach przygotowania markiz na zimę?

Jesień barwi liście, wiatr szaleje w ogrodzie, a na roślinach pojawiła się już szadź. Najwyższy czas, aby przygotować taras i ogród na zimę. Trzeba zabezpieczyć grządki, rośliny i sadzonki, ostatni raz skosić trawnik i zgrabić liście, opróżnić doprowadzenie wody i konewki, schować na zimę meble ogrodowe oraz doniczki, które nie są mrozoodporne. Ale to jeszcze nie wszystko.

Taras jest przygotowany na zimę, kiedy zabudowane tam na stale oraz mobilne elementy są tak zabezpieczone, że nie zaszkodzą im wiatr, mróz, chłód, deszcz, grad, lód ani śnieg. W jaki sposób zabezpieczyć markizy? Dobra wiadomość: klasyczna markiza właściwie nie wymaga specjalnej ochrony. Ze względu na sposób montażu markizy z ramionami przegubowymi, markizy kasetowe oraz pergolowe po całkowitym wsunięciu są zabezpieczone przed zimą. W przypadku markizy kasetowej jest to oczywiste: w tym przypadku elementy mechaniczne oraz poszycie są schowane w odpornej na korozję aluminiowej kasecie, która skutecznie chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego markizy kasetowe generalnie uchodzą za bardzo trwałe.

Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia zabezpieczania markiz na zimę.

Nasza najważniejsza wskazówka, dotycząca przygotowania markizy na zimę: przed ostatnim wsunięciem poszycia należy dobrze je wysuszyć. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju pleśni. Plamy z pleśni są bardzo trudne do usunięcia.

Wolnostojące ochrony przeciwsłoneczne takie jak markiza OMBRAMOBILfirmy STOBAG inaczej niż większość markiz, które są zamontowane do ściany budynku lub stropu, nie są osłonięte przez elementy budowlane. Nie trzeba się jednak martwić, istnieją proste sposoby zabezpieczenia ich na zimę. Firma STOBAG opracowała na przykład specjalne pokrowce ochronne do wolnostojących markiz. Każdy partner handlowy STOBAG może Państwu zaproponować odpowiedni pokrowiec. Pokrowce chronią wsuniętą wolnostojąca markizę przed zmoknięciem i zmniejszają powierzchnię narażoną na działanie wiatru.

Te kilka wskazówek to w zasadzie najważniejsze informacje dotyczące zabezpieczenia markiz na zimę. Prosimy pamiętać, aby prawidłowo pielęgnować markizę - zabezpieczenie przed brzydkimi plamami sprawi, że markiza będzie służyć dłużej. To samo dotyczy elementów mechanicznych. My, STOBAG, zalecamy aby raz w roku zlecić gruntowne czyszczenie ewentualnie konserwację markiz. Najlepszy czas ku temu, to okres przygotowania markiz do zimy. Dlaczego tak jest?

Ponieważ najpierw należy oczyścić markizę, a dopiero potem zabezpieczyć na zimę

Jesienią Państwa markiza ma za sobą intensywne lato. Jest to widoczne szczególne wyraźnie w przypadku poszycia.

Guano, pyłki roślin, liście oraz inne zanieczyszczenia pozostawiły ślady. Jeżeli chcą Państwo przez długi czas cieszyć się swoją osłoną przed słońcem, trzeba się zabrać do pracy. Koniecznie należy oczyścić całą markizę, a więc nie tylko poszycie od góry.

Także stelaż i elementy techniczne wymagają dokładnego oczyszczenia. Uwaga: elementy przewodzące prąd elektryczny nie mogą mieć kontaktu z wodą. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia. Do czyszczenia osłon przeciwsłonecznych nie są potrzebne żadne agresywne chemikalia ani też myjki wysokociśnieniowe. Zniszczyłoby tylko impregnację. Poszycia nie należy także prać w pralce. Najpierw należy zmieść lub odkurzyć suche zanieczyszczenia. W przypadku mocniejszych zabrudzeń przed zabezpieczeniem markizy na zimę należy oczyścić ją miękką szczotką oraz wodą o temperaturze ok. 40 stopni z dodatkiem delikatnego środka piorącego. Idealny jest 5-10% roztwór delikatnego środka piorącego. Oczyszczone miejsca należy koniecznie dokładnie spłukać wodą.

Czyszczenie mocno zabrudzonej markizy

Pielęgnacja elementów mechanicznych

Przed złożeniem markizy na zimę należy także zabezpieczyć przeguby markizy olejem lub silikonem w sprayu. Uwaga: nie nanosić za dużo środka, mógłby on zaplamić markizę. Najlepiej zlecić tę pracę profesjonaliście w ramach konserwacji. STOBAG na przykład oferuje w tej kwestii dużą sieć partnerów.

Do kiedy należy przygotować ogród na zimę i zabezpieczyć markizy?

Prosimy zapamiętać sobie prostą regułę: ogród i taras a także markizy powinny być zabezpieczone przed pierwszymi mrozami. Z samego już tylko powodu, aby nie musieć wykonywać nieprzyjemnych prac takich jak czyszczenie markizy wodą w niesprzyjającej pogodzie. W naszej szerokości geograficznej pierwsze mrozy zaczynają się już od połowy do końca października. Najpóźniej wtedy należy zakończyć wszelkie prace, a sucha markiza powinna już być złożona. Szukają Państwo więcej informacji, w jaki sposób oczyścić markizę? Zapraszamy do obejrzenia naszego aktualnego bloga na ten temat. Miłego oglądania!