Život v přírodě ‒venku na zahradě, terase, balkoně. Nejhezčí na něm je, že existuje mnoho způsobů, jak prodloužit svůj pobyt venku bez ohledu na počasí ‒ ať již s kazetovou markýzou, skleněnou střechou nebo lamelovým pavilonem, které poskytují dokonalou ochranu před sluncem, deštěm a zvědavými pohledy. Ale které řešení je pro vás to nejlepší? Zde najdete několik tipů, co vše musíte při nákupu markýzy zvážit.

Koupě markýzy: místo instalace poskytuje první informace

Výběr ideální markýzy závisí na místě instalace a zamýšleném využití: Je možné ji upevnit na zeď? Měla by sloužit jako sluneční ochrana na zahradě nebo být perfektní ochranou před nepřízní počasí na terase? A co ochrana vašeho soukromí před zvědavými zraky sousedů?

Před koupí zastínění je také velmi důležité zvážit, zda nebude nová markýza vadit sousedům nebo zda nestojí v cestě nějaký strom a markýzu půjde hladce vytáhnout. Je nutné mít stavební povolení? Dalším, velmi zásadním hlediskem, je ochrana markýzy. Investice do komfortu uživatelů by měla být přeci jen dlouhodobá. Lze ji instalovat na chráněném místě pod balkonem nebo ve výklenku nebo bude vystavena větru a počasí, což vyžaduje konstrukční ochranu?

Určení polohy a směru při nákupu markýzy

Kde je u domu nebo bytu stinné místo? To je hlavní otázka při koupi markýzy, protože velikost a orientace markýzy by měla být vždy přizpůsobena okolnostem ‒ markýza v závislosti na poloze slunce vypadá pokaždé trochu jinak. V zásadě platí, že čím více prostoru chcete na balkoně zastínit nebo čím větší plochu na zahradě chcete chránit před slunečním zářením, tím větší by mělo být její vytažení a šířka. STOBAG například doporučuje minimální přesah půl metru přes terasu nebo balkon. STOBAG nabízí mnoho markýzových modelů s vysunutím až čtyři metry.

Jsou-li terasa nebo balkon volně viditelné nebo je-li zahradní posezení umístěno na západě, pak navíc doporučujeme integrovanou tkaninu v profilu přesahu, kterou lze vertikálně stupňovitě rozšířit, nebo boční zastínění, které je uloženo v esteticky tvarované hliníkové kazetě a lze ho jednoduše ovládat. Spolehnete-li se na taková řešení, nebude vás rušit ani nízké podvečerní slunce a zvědavé oči sousedů, a v závislosti na barvě a provedení materiálu bude markýza v průběhu dne odrážet nádherné barevné nuance a vytvářet úžasnou atmosféru. Abyste se při nákupu markýzy pro balkon nebo terasu nebo zastínění pro zahradu vyvarovali zklamání, doporučujeme si požadovanou tkaninu markýzy prohlédnout nejen v obchodě, protože barevná hra markýzy se projeví na slunečním a denním světle zcela odlišně než v uzavřené místnosti nebo na malém vzorku materiálu.

Při nákupu zastínění nebo ochrany před povětrnostními vlivy zvažte drobné rozdíly

Od kloubové, kazetové a vertikální markýzy až po skleněnou střechu nebo volně stojící pavilon

Existuje mnoho druhů markýz a samozřejmě musíte individuálně rozhodnout o tom, která ochrana proti slunci nebo před povětrnostními vlivy se vám líbí. Je důležité, aby markýza odpovídala stylu vašeho domova a zahrady. Naši poradci vám pomohou a poradí s výběrem, protože existuje mnoho možností ‒zejména u vysoce kvalitních výrobců markýz, jako je STOBAG.

Například otevřené markýzy s kloubovými rameny jsou velmi oblíbené, jelikož je lze individuálně přizpůsobit nejrůznějším okolnostem variabilním nastavením úhlu náklonu. Měly by však být umístěny pod balkonem nebo střešním profilem, protože tkanina i konstrukce jsou vystaveny povětrnostním vlivům a nejsou tudíž chráněny. Kazetové markýzy jsou vysoce kvalitní variantou kloubové markýzy. Hliníková kazeta odolná proti korozi účinně chrání látku, mechanické části a případně i elektrické součásti před deštěm, bouřkami a znečištěním. Takzvané vertikální markýzy se používají především pro moderní zastínění fasád. Používáte-li k zastínění tkaninu, vertikální markýzy umožňují i spolehlivé zatemnění místnosti. Chcete-li nejen chránit zahradu před sluncem, ale také obývat terasu bez omezení v jakémkoliv počasí, a i v zimě využívat zahradní nábytek a grilovat, je pro vás systém skleněného zastřešení to pravé. Výhody této účinné ochrany před povětrnostními vlivy: stabilní hliníková konstrukce s integrovaným střešním zasklením a volitelným zastíněním. Rozšíření, jako je vertikální přední zastínění, boční skla, ochrana soukromí nebo variabilní osvětlení, lze snadno integrovat.

Nemůžete-li na fasádu upevnit markýzu nebo skleněnou střechu, je perfektním řešením volně stojící terasový pavilon s modulovým střešním systémem a pohodlnými možnostmi rozšíření. Takový pavilon je současně moderní a pohodlný a poskytuje všestrannou ochranu.

Důležitou roli při nákupu markýz hraje samozřejmě i rozpočet. Zatímco kloubové a kazetové kazety jsou levnějšími variantami, terasové pavilony a skleněné střechy s integrovanými možnostmi zastínění patří k nákladnějším řešením.

Jak poznat kvalitní markýzy

Obecně platí, že poměr ceny a výkonu hraje důležitou roli při nákupu zastínění nebo ochrany zahrady před sluncem. Vizuální zhodnocení není zárukou dlouhodobého a bezproblémového řešení, naopak kvalitní zpracování je klíčem k dobrému rozhodnutí. Vše začíná konstrukčními prvky. Vzhledem k vysokému namáhání se doporučuje použít hliníkové provedení, kdekoli je to konstrukčně možné. Profily a části konstrukce by měly být také práškovány, aby byly chráněny před povětrnostními a klimatickými podmínkami. Vysoce kvalitní kazetová markýza není charakterizována jen odolností vůči korozi, ale je rovněž vybavena revizní klapkou otevřenou směrem vzhůru, což je více než rozumná investice do budoucnosti: v průběhu let můžete tuto klapku použít k čištění a výměně markýzy. Dokonce i elektrické komponenty lze přes takovouto revizní klapku opravovat, vyměnit nebo doplnit.

V současné době můžete čerpat z celé řady markýzových tkanin: jednobarevné, pruhované, jemné tóny nebo jasné barvy ‒ každý si najde něco pro sebe. Ve večerních hodinách mají markýzy dokonce i izolační účinek. Při výběru je velmi důležitá i dokonalá ochrana proti UV záření., která je jediným způsobem, jak zabránit vyblednutí materiálů. Především musí být dobře zpracovány švy. Mnoho výrobců markýz používá jako základní materiál vlákna akryl. Akrylová vlákna však mají tu nevýhodu, že jsou pouze částečně odolná vůči UV záření. Ve výsledku se vlákno po několika letech zlomí a tkaninový šev se rozpustí. Jsou-li švy vaší nové markýzy zpracovány pomocí tzv. nitě Tenara, můžete se spolehnout na prodlouženou životnost výrobku. Tenara je vysoce výkonná teflonová příze pro textilní použití v průmyslu a stavebnictví. Je extrémně stabilní vůči UV záření a zůstává nezměněna při nepříznivých povětrnostních podmínkách a škodlivých okolních podmínkách. Dokonce ani čisticí prostředky nebo slaná voda nemají na tento materiál degenerativní vliv.

Kromě toho mohou markýzy vyrobené z čistého polyakrylu v průběhu času vytvářet záhyby ve svaru. To není známka špatné kvality, ale vyplývá to z podstaty materiálu. A ještě jeden tip, jak můžete při koupi markýzy poznat vysoce kvalitní ochranu proti slunečnímu záření nebo ochranu před povětrnostními vlivy: kloubové rameno markýzy by mělo být při vytažení vždy mírně skloněno dolů. Odborníci to nazývají ohnutí. Pokud tento ohyb chybí, leží tkanina přesně na kloubových ramenech a neustále se o ně tře. Výsledkem je rychlejší opotřebení. Zejména u levných markýz tento ohyb často chybí. Hladký chod markýzy řídí v ideálním případě kuželové ozubení; takzvané šnekové převodovky jsou indikátory nižší kvality.

Perfektní komfort: Automatizace a ovládání pro markýzy

Každý druh markýzy lze nyní automaticky ovládat pomocí řídicí jednotky, jako je například smartphone nebo dálkový ovladač. Dobrý elektromotor, například od firmy Somfy, lídra na trhu, zajišťuje trvalé vysoké napětí tkanin bez zvlnění a díky hladkému otevírání a zavírání zvyšuje jejich životnost. Systémy založené na větrných čidlech kloubové rameno nebo kazetovou markýzu při silném větru automaticky složí a poskytují tak dokonalou ochranu. Volitelný senzor slunečního záření automaticky aktivuje vytažení markýzy tak, aby se váš obývací pokoj nebo zimní zahrada příliš nezahřívaly. A pokud máte chuť na něco extra, můžete také vybavit elektrickou markýzu osvětlením pro příjemné večery venku.

Odborníci se postarají o perfektní montáž

Nešetřete na špatném místě, i když jste šikovní a s lecčím si poradíte sami. Markýzy musí být pečlivě a správně upevněny, protože zejména úplně vytažená markýza má těžiště mnohem dál a materiál může jako hlavní plachta lodi přenášet na konstrukci obrovský tlak. Držák musí proto vykonávat těžkou práci a je-li nesprávně namontován, markýza se vylomí ze stěny domu a poškodí ji. Pokud nechcete použít těžké montážní prostředky a injekční maltu, nechte instalaci nové markýzy na odborné firmě – ušetříte čas i peníze. Společnost STOBAG má širokou síť specialistů. Poptávka se vám vyplatí: Kvalitní poradenství, materiál, návrh a instalace jsou bezpečné investice do budoucna.