Osłona znajdująca się na oknie od zewnątrz zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniu i pozwala zredukować koszty związane z eksploatacją urządzenia klimatyzacyjnego.

Jest bardzo dużo argumentów przemawiających za tym, że zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna jest bardziej odpowiednia niż wewnętrzna osłona przeciwsłoneczna. Są one nie tylko natury budowlano-fizycznej. STOBAG wyjaśni Państwu, w czym rzecz.

Przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu dzięki zastosowaniu zewnętrznej osłony przeciwsłonecznej

Zastanawiają się Państwo nad osłoną przeciwsłoneczną do Państwa domu lub ogrodu zimowego i szukają najlepszego rozwiązania? W takim razie powinni Państwo dowiedzieć się, czym są aspekty budowlano-fizyczne. Latem specyfika budowlana domów oraz pomieszczeń ma istotny wpływ na temperaturę w ich wnętrzach. Począwszy od stosunku powierzchni okna do wielkość pomieszczenia, a skończywszy na sposobie wykonania ścian, podłóg i stropów. Dlaczego ma to znaczenie? Promienie słoneczne, które wnikają do pomieszczenia, tzw. krótkofalowe promienie słoneczne, ogrzewają elementy budowlane, na które padają. To, jak mocno elementy mogą się nagrzać, zależy od rodzaju budowy i właściwości pochłaniania i oddawania energii cieplnej. W pomieszczeniu krótkofalowe promienie słoneczne, które przeniknęły przez szybę, zamieniają się w promienie długofalowe. Te natomiast nie mają możliwości przeniknięcia przez szybę. Dzieje się to, czego latem wszyscy nie lubimy: w pomieszczeniu powstaje znany wszystkim efekt cieplarniany charakteryzujący się wzrastającą temperaturą powietrza w pomieszczeniu oraz otaczających pomieszczenie magazynujących energię elementów budowlanych. Dopiero wraz z ochłodzeniem, na przykład w nocy lub wskutek użycia energochłonnego urządzenia klimatyzacyjnego, elementy budowane oddają powoli ciepło do powietrza w pomieszczeniu, które można następnie odprowadzić na zewnątrz poprzez przewietrzenie.

Osłona na zewnątrz na oknie zapobiega powstawaniu zatorowi ciepła.

Zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna jest perfekcyjnym rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie zdrowego klimatu w pomieszczeniu. Promienie słoneczne padają na osłonę przeciwsłoneczną. Absorbuje ona większą ich część i nagrzewa się. Pozostałe promieniowanie albo przez nią przenika albo jest odbijane. Oznacza to, że promienie długofalowe, które oddaje osłona przeciwsłoneczna, powstają przed przeszkleniem. Pomieszczenie jest chronione przed mocnym nagrzewaniem się. I to bez konieczności całkowitego jego zacienienia. Najwyższą efektywność zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna na oknie osiąga dzięki użyciu zautomatyzowanego sterowania, które dopasowuje się do pory dnia oraz warunków nasłonecznienia. Gwarantuje on optymalne wykorzystanie osłony, także gdy nie ma Państwa w domu.

Ważne: zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna jest koniecznością do ogrodu zimowego.

Ogród zimowy zachwyca dużymi powierzchniami ze szkła, które jednak są bardzo dobrą podstawą do powstania efektu cieplarnianego. Zacienienia do ogrodów zimowych, pionowe czy poziome powinny być zawsze montowane na zewnątrz. Osłony przeciwsłoneczne do zastosowania pod przeszkleniem do dachów szklanych zdają egzamin tylko wtedy, gdy są z boku otwarte.

Wewnętrzna osłona przeciwsłoneczna ma zalety tylko na pierwszy rzut oka.

Wewnętrzna osłona przeciwsłoneczna jest często tańsza niż zewnętrzna. Ponadto nie szkodzą jej wiatr, czynniki pogodowe oraz wahania temperatury związane z porami roku, a ochrona jest łatwo dostępna do czyszczenia, indywidualnego dopasowania oraz wymiany. Z drugiej strony wewnętrzna osłona przeciwsłoneczna zabiera miejsce – na przykład na parapecie. Także zwierzęta domowe stanowią często dla niej zagrożenie. W przypadku budynków objętych ochroną zabytków wewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna jest z reguły jedyną alternatywą. Ważny aspekt: aby osiągnąć maksymalnie zadowalającą skuteczność konieczne jest użycie odpowiedniego materiału oraz pasującego odcienia wewnętrznej osłony przeciwsłonecznej. Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne nie mają oczywiście żadnego wpływu na design pomieszczenia, podwyższają natomiast istotnie komfort przebywania w nim oraz samopoczucie.  Wybierane są pod kątem funkcji oraz odpowiednio do budynku, mogą stanowić akcent kolorystyczny, urozmaicić fasady, w poszczególnych przypadkach po zastosowaniu napisów przyciągać uwagę.

Zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna – STOBAG zaleca markizy pionowe, markizy z ramionami poręczowymi lub markizolety.

W przypadku osłon przeciwsłonecznych zewnętrznych dostępna jest ogromna różnorodność wersji, do pojedynczych okien, całych fasad czy kompletnych ogrodów zimowych. Faktem jest, że moda na większe powierzchnie szklane wymaga ekologicznych, ekonomicznych i elastycznych rozwiązań. Latem należy redukować użycie klimatyzacji, a zimą zadbać o lepsze gromadzenie ciepła przez ściany. Gromadzenie ciepła jest bowiem niezwykle istotnym efektem dodatkowym wielu urządzeń zacieniających. Oczywiście zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna na oknie czy na fasadzie musi być najwyższej jakości. Musi być odporna na działanie wiatru i deszczu, łatwa w obsłudze i pod względem rozmiaru i designu dopasowana do budynku. Wybierając innowacyjne, wielokrotnie nagradzane osłony przed słońcem i czynnikami pogodowymi producentów takich jak STOBAG, unikną Państwo ryzyka. STOBAG poleca na przykład trzy wersje zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych do okien, fasad oraz jako pionowa zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna do ogrodów zimowych.

  • Markizy pionowe – prowadzone są w szynie pionowo w dół.
  • Markizy z ramionami poręczowymi – są stabilizowane podczas wysuwania.
  • Markizolety – to połączenie markiz pionowych i markiz z ramionami poręczowymi.

Markizolety są perfekcyjnym rozwiązaniem do zacieniania pojedynczych okien i fasad szklanych. Wyposażone w tekstylne poszycie przyczyniają się w istotnym stopniu do redukcji zużycia energii w budynku. Tę zaletę wykorzystują architekci stosując fasadowe osłony przeciwsłoneczne jednocześnie jako element dekoracyjny budynku. Markizy pionowe dostępne są w szerokim spektrum kolorów oraz materiałów aż po markizy z poszyciem zaciemniającym. Są inspiracją dla projektantów fasad oraz architektów. Nadają się praktycznie do każdego rodzaju zastosowania – z filigranowym prowadzeniem w postaci linki lub odpornego na działanie wiatru wewnętrznego prowadzenia na zasadzie zamka błyskawicznego.

Markizy poręczowe i markizolety są specjalna wersją markiz pionowych. Przy otwartym oknie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki bezstopniowo regulowanemu w zakresie od 0 do 170 stopni kątowi wychylenia kąt wpadania światła może być indywidualnie regulowany. Markizy z ramionami poręczowymi oraz markizolety nadają się nie tylko do okien na fasadach budynków, także w ogrodach zimowych zapewniają przyjemny klimat oraz perfekcyjną osłonę przed słońcem i ochronę prywatności. Oczywiście także markizy z ramionami poręczowymi oraz markizolety dostępne są w bardzo różnych wersjach, kolorach i z różnymi poszyciami. Dla najlepszej funkcjonalności i perfekcyjnego wyglądu.

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych? Tutaj znajdą Państwo przedstawiciela STOBAG zlokalizowanego w pobliżu Państwa.


Zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna gwarantuje z jednej strony ochłodzenie z drugiej natomiast ocieplenie.

Także wprowadzenie nowej wersji dyrektywy europejskiej EPDB (Energy Performance of Buildings Directive) w roku 2018, która dotyczy całkowitej efektywności budynków, przyczyniło się do tego, że zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna traktowana jest jako ekonomiczna i ekologiczna alternatywa lub uzupełnienie urządzeń klimatyzacyjnych. Zimą zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna także ma swoje zalety, ponieważ wyraźnie redukuje utratę ciepła przez okna. Powstające dzięki ochronie przeciwsłonecznej warstwy powietrza zwiększają ochronę przed przenikaniem ciepła.