Na wsi czy w mieście: życie blisko natury stanowi dla wielu posiadaczy domów kryterium wysokiego standardu życia. Połączenie powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych, powierzchni mieszkalnych i ogrodu pozwala powiększyć przestrzeń do życia i tworzy całkowicie wyjątkową jakość życia. Sprawdza się także w chłodne i deszczowe dni. Pod warunkiem, że realizacja jest właściwa. Teraz, zimą, jest idealna pora do zaprojektowania ogrodu.

Projektowanie ogrodu oraz tarasu

Dlaczego latem tak lubimy przebywać na zewnątrz? Ponieważ można się tam poczuć swobodnie, można się zrelaksować. Dobrze zaprojektowane tarasy i ogrody stanowią poszerzenie salonu, są oazą dobrego samopoczucia, placem zabaw i prezentem dla każdego ogrodnika hobbysty. To oczywiste, że w ogrodzie ze starym drzewostanem jest dużo zacisznych zakamarków i osłoniętych, przytulnych miejsc. Ale także w typowym nowym budownictwie, gdzie sąsiednie domy stoją nieprzyjemnie blisko własnego ogrodu, mając do dyspozycji odpowiednie wyposażenie oraz stosując odpowiednie rośliny, można stworzyć prywatne strefy.

Chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż ogród.
(chińskie przysłowie)

Dlaczego projektowanie ogrodu jest nieodzowne?

Jest mnóstwo rodzajów ogrodów – od ogródka użytkowego, poprzez ogród reprezentacyjny do klasycznej formy mieszanej i ogrodu bliskiego naturze. Niezależnie od tego, czy projektują Państwo nowy ogród czy modyfikują istniejący: przed przystąpieniem do projektowania ogrodu, należy koniecznie zastanowić się, czego się chce. Marzą Państwo o oazie spokoju, czy przykładają wagę do tego, by móc jeść owoce i warzywa z własnej uprawy? Chcą mieć Państwo słoneczny taras, aby móc na nim jeść śniadania, zacienione miejsce do siedzenia w ogrodzie, taras do zorganizowania grilla wieczorem? Czy raczej tzw. letni ogród również – otwarty, przepełniony światłem i jednocześnie osłonięty przed słońcem, z zamykanymi bocznymi, szklanymi ściankami, chroniącymi przed wiatrem i złą pogodą?

Umiejętne – z pomocą specjalistów  – projektowanie ogrodu i tarasu  

Projektowanie otwartych przestrzeni daje ogromne możliwości, stanowi jednakże złożony proces i najlepiej, aby towarzyszyli mu profesjonaliści. Teraz zimą, gdy prace na zewnątrz są niemożliwe, mają oni konieczny do tego czas.

Ogrody są dynamiczne, zmieniają swoje oblicze wraz ze zmianą pór roku i wraz z upływem lat. Specjaliści wiedząc o tym, uwzględniają więc istotne czynniki takie jak pozycja słońca, mikroklimat oraz właściwości podłoża i jednocześnie osobiste preferencje. Specjaliści zajmą się również formalnościami jak pozwolenia na budowę, współczynnik zabudowy itd.

Dzięki profesjonalnemu projektowaniu Państwa działka zyska zasadniczą strukturę, która długoterminowo pozwoli na różne sposoby jej wykorzystania. Ponieważ dobry projekt sprawdzi się także w przyszłości. Tam, gdzie dzisiaj jest piaskownica, jutro będzie miejsce na mały staw czy pawilon. Oczywiście specjaliści zatroszczą się także o kwestie takie jak odwodnienie oraz nawodnienie. Ważne! Projektując ogród, nie wolno zapomnieć o dobrze przemyślanych drogach komunikacyjnych, które połączą wszystkie zakresy. I co bardzo istotne: o przejściu z pomieszczeń wewnętrznych na zewnątrz, aby móc rzeczywiście wykorzystywać przestrzeń zewnętrzną jako poszerzenie salonu.

Mieszkać na zewnątrz: zaprojektowanie tarasu jest kwestią kluczową

Jako klasyczne połączenie domu i ogrodu taras powinien odzwierciedlać styl Państwa domu i ogrodu, a jednocześnie spełniać praktyczne wymagania. Zasadniczo zaleca się, aby przeznaczyć na niego wystarczającą ilość miejsca. Gdy miejsca jest za mało, irytacja będzie tym większa, gdy meble zablokują przejście lub gdy przy najmniejszym ruchu będzie się w nie uderzać.

Nasza wskazówka dla projektujących taras: przed ostatecznym ustaleniem położenia i wielkości, proszę usiąść na próbę w wybranymi miejscu. Mogą Państwo w ten sposób nie tylko zdefiniować swoje zapotrzebowanie na miejsce, lecz także jednocześnie uwzględnić detale takie jak zacienienie, ochrona przed wiatrem i innymi czynnikami pogodowymi z użyciem markiz lub systemu dachu szklanego.

Wspaniały klimat z indywidualną ochroną przed słońcem

Nawet w szare, deszczowe dni balkon i taras są najlepszymi miejscami do tego, by nacieszyć się świeżym powietrzem. Stabilna, wodoodporna markiza chroni przed jesiennym deszczem. Gdy markizę połączy się z bocznymi elementami, można elastycznie reagować na pogodę. Ważny oprócz wybrania wysokogatunkowego, odpornego na działanie czynników pogodowych modelu jest profesjonalny montaż.

Jako klasyczna ochrona przed słońcem do miejsca na zewnątrz czy placu zabaw oprócz klasycznej markizy perfekcyjnym rozwiązaniem są tak zwane markizy pergolowe lub daszki szklane ze zintegrowaną markizą harmonijkową.  Wysokogatunkowe markizy chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegają nagrzewaniu się mieszkania, a mimo to przepuszczają wystarczającą ilość światła.

To, która ochrona przed słońcem i czynnikami pogodowymi najlepiej pasuje do Państwa domu, najlepiej omówić ze specjalistą ds. markiz. Zimą ma dla Państwa czas, a często również bardzo dobre oferty. Także do specjalnych wymagań dostawca markiz znajdzie odpowiednie rozwiązanie – łącznie z produkcją masową. Wolą Państwo naturalną osłonę przeciwsłoneczną? Do placu zabaw czy ulubionego miejsca Państwa zwierzaka – dające cień drzewo z szeroką koroną lub elementy chroniące przed spojrzeniami z pnących roślin są naturalną alternatywą dla markizy, parasola słonecznego itp.

Tak zwany ogród letni – alternatywa dla ogrodu zimowego

Zamknięty, na wpół otwarty lub całkowicie otwarty, te czynniki sprawiają, że ogród letni jest tak atrakcyjny dla właściciela tarasu. To co najlepsze: z użyciem systemowego ogrodu letniego można stopniowo przekształcać swój taras: w jednym roku można wyposażyć ulubione miejsce do siedzenia w szklany dach, w następnym być może w boczne szklane ścianki, które można otwierać i w późniejszym czasie może jeszcze w markizę pergolową jako ochronę przed słońcem. Profile ogrodu letniego nie są izolowane, szkło jest jednowarstwowe. Ogród letni definitywnie nie jest przeznaczony do tego, aby wykorzystywać go aktywnie zimą jako pomieszczenie mieszkalne i go ogrzewać. Uwaga: w przypadku stałego zadaszenia wymagane jest pozwolenie z gminy.

Wyłożenie: kamień naturalny, drewno, płytki tarasowe  – wybór jest duży

Projektowanie tarasu oznacza także odpowiednio wcześniejszy wybór materiałów budowlanych. Miejsce na zewnątrz można budować z drewna, naturalnego kamienia, płyt betonowych lub płytek. Także prosty żwirek ma swój urok. Deski tarasowe z drewna mają na przykład tę zaletę, że nie nagrzewają się tak szybko w słońcu. Jednocześnie wyglądają mniej surowo niż podłoga kamienna i z czasem pokrywają się atrakcyjną patyną. Oprócz kontrowersyjnych gatunków drewna tropikalnego jako ekologicznie uzasadnione sprawdzają się robinia i świerk. Zaletą podłóg kamiennych i z płytek jest ich ekstremalnie długa żywotność. Płytki do zastosowania na zewnątrz dają szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ oferowane są w różnorodnych wzorach i kolorach. Zimą czy podczas deszczu należy zachować ostrożność w przypadku płytek: dokonując wyboru należy zwracać uwagę na wysoką antypoślizgowość.

Projektowanie tarasu – meble tarasowe decydują o wyglądzie

W stylu śródziemnomorskim, purystyczne, fantazyjne czy w stylu dworku – wybór mebli ogrodowych jest w każdym zakresie duży i oferuje je wielu producentów. Zasadniczo obowiązuje: tarasy oraz inne powierzchnie zewnętrzne można aranżować zarówno z użyciem mebli ogrodowych z drewna jak z tworzywa sztucznego czy rattanu. Najważniejsza sprawa, ich wygląd musi pasować do domu i ogrodu Projektując miejsce na posiłki, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by zapewnić wystarczającą ilość miejsca do siedzenia oraz wystarczająco duży stół. Dekoracja pozwala uatrakcyjnić to miejsce. Należy tu wymienić oczywiście rośliny doniczkowe o różnych rozmiarach, kolorach i w różnych wersjach. Można je umiejętnie zaaranżować i ponadto mogą chronić przez ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Ogród w dobrym świetle: projektowanie oświetlenia ogrodowego

Oświetlenie ogrodowe pozwala cieszyć pięknem ogrodu oraz tarasu także po zmroku i zapewnia całkowicie przy okazji bezpieczeństwo. O tym aspekcie często zapomina się podczas projektowania ogrodu lub tarasu. Wykonując oświetlenie w późniejszym czasie, należy liczyć się z wyższymi kosztami związanymi z układaniem przewodów oraz tworzeniem koniecznej infrastruktury. Przy tym delikatnie podświetlone akcenty tworzą zupełnie nową atmosferę; zabawa kolorami jest w tej kwestii wyjątkowo efektywna.

Do podświetlenia roślin, harmonijnego oświetlenia tarasu, uwydatnienia pojedynczych mebli czy fasady: oświetlenie zewnętrzne ma wiele funkcji.

W dzień elementy oświetlenia są niemal niewidoczne. Nowoczesne systemy oświetlenia z przełącznikami włączającymi je po zmierzchu czy zdalnie sterowane przez aplikację w smartfonie czy tablecie sprawiają, że obsługa jest łatwa i wygodna.

Projektowanie ogrodu zimą – są ku temu dobre powody

Zastanawiają się Państwo, dlaczego zalecamy projektowanie ogrodu teraz, zimą? Jest ku temu kilka bardzo dobrych powodów. Teraz, zimą, architekci terenów zielonych oraz krajobrazów mają dla Państwa czas, ponieważ dopóki ziemia jest zamarznięta, nie prowadzą prac na zewnątrz. Specjaliści ci mogą w spokoju zająć się Państwa indywidualnymi wymaganiami i przedstawić Państwu propozycje oraz oferty. Zaleta projektowania ogrodów w zimie widoczna jest wyraźnie w kwestii systemów osłon przeciwsłonecznych. Korzyści dla Państwa:

 1. Obniżone ceny markiz osłaniających przed słońcem oraz markiz chroniących przed czynnikami pogodowymi z elementami bocznymi, wielu dostawców poza sezonem ma atrakcyjne oferty.
 2. Krótkie czasy dostaw i montażu, ponieważ zimą, czyli poza sezonem, dostawcy markiz mają większą wydajność.
 3. Ochrona przed oślepieniem przy niskim słońcu, ponieważ odpowiednio zamontowana markiza chroni pomieszczenia mieszkalne także zimą.
 4. Nowy pokój ze świeżym powietrzem dzięki zadaszeniu tarasu stabilną, odporną na działanie czynników pogodowych markizą, na życzenie połączoną z elementami bocznymi chroniącymi przed wiatrem. Lub dzięki elastycznemu rozwiązaniu ze szkła.

Lista kontrolna – projektowanie tarasu

 • Kiedy słońce oświetla ogród?
 • Które miejsca są mocno zacienione?
 • Gdzie można cieszyć się porannymi, a gdzie wieczornymi promieniami słońca?
 • Wskazówka: proszę zaprojektować dwa miejsca do siedzenia – jedno od wschodu – miejsce na śniadania, drugie od zachodu – do spędzania wolnego popołudnia.
 • Jak urządzić zacienione miejsce w ogrodzie do spędzania długich godzin?
 • Jakie funkcje ma pełnić taras?
 • Co zrobić z ciężkimi meblami ogrodowymi?