Wolność na wolnym powietrzu

Kto chce bez ograniczeń, w każdych warunkach pogodowych korzystać ze swojego tarasu i móc pozostawić na nim na zimę meble ogrodowe, dobrze wybierze, decydując się na zadaszenie tarasu ze szkła. Dlaczego tak jest? Oraz co należy uwzględnić przy wyborze dachu szklanego?

Dachy szklane w formie podcienia czy kompletnego zadaszenia tarasu, które można zamontować do istniejących konstrukcji, dostępne są w różnych wariantach: wersja szlachetna z aluminium ze zintegrowanym przeszkleniem, mające naturalny wygląd połączenie drewna i szkła czy rozwiązanie z elementami stalowymi. Oferenci jak STOBAG  polecają właścicielom nieruchomości wysokogatunkowe komponenty z pokrywanego proszkowo aluminium, szkła bezpiecznego VSG oraz opcjonalnej jednostki zacieniającej z techniczną tkaniną tekstylną. W porównaniu z rozwiązaniami z drewna komponenty te zapewniają skuteczną ochronę przed czynnikami pogodowymi oraz ochronę prywatności, wysoką stabilność oraz długą żywotność przy jednoczesnym niskim nakładzie pielęgnacyjnym. Jednocześnie wyróżniają się one nagradzanym designem , który przekona każdego architekta.

Zadaszenie tarasu to coś więcej niż tylko cień

Jako właściciele nieruchomości z pewnością często żałują Państwo, że nie mogą korzystać z tarasu w zimie czy podczas zmiennej wiosennej pogody oraz że latem robi się tam szybko za gorąco. Rozwiązaniem tego problemu jest szklany dach, który łączy w sobie liczne zalety.

Szklane zadaszenie tarasu

  • pozwala na powiększenie powierzchni mieszkalnej o doskonale doświetloną przestrzeń na zewnątrz.
  • zapewnia wysoki, całoroczny komfort użytkowania.
  • zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem i tym samym wysoki komfort oraz niską awaryjność.
  • daje ochronę prywatności dzięki zintegrowanym modułom takim jak markizy pionowe.
  • daje zacienienie dzięki tekstylnej osłonie przeciwsłonecznej, którą można w każdej chwili zamontować.

Cóż za korzyść dla komfortu i dobrego samopoczucia! Proszę pomyśleć tylko o pięknych uroczystych spotkaniach, które mogą Państwo beztrosko zaplanować na tarasie. Można szybko zadbać także o perfekcyjne oświetlenie. Pozwala na to oświetlenie LED, które także da się zintegrować w urządzeniu. Podczas zakupu proszę koniecznie zwrócić uwagę, czy jest ono ściemnialne. W takim przypadku będą Państwo mogli naprawdę perfekcyjnie zainscenizować swoją przestrzeń na tarasie i elastycznie reagować na warunki oświetleniowe.

Dach szklany nad tarasem i miejscem do siedzenia – ważna możliwość modułowej rozbudowy

Zasada, która jest bardzo istotna z punktu widzenia decyzji o późniejszym zakupie zadaszenia do tarasu: dach szklany musi być elastycznie i modułowo montowany, aby można go było dopasować do Państwa potrzeb. Oznacza to, że musi być możliwość uzupełnienia go po bokach w szklane elementy do wbudowania. Dzięki temu w razie konieczności można chronić miejsce, w którym chce się spędzać czas, przed wiatrem, deszczem i przeciągiem. Można też zapewnić sobie możliwość całkowitego zamknięcia dachu. Powstaje wówczas tzw. zimny ogród zimowy. Z reguły można w nim otworzyć elementy boczne. Aby miejsce na tarasie perfekcyjnie dopasować do potrzeb, STOBAG poleca wielostopniową rozbudowę z przeszkleniem bocznym i jednostkami zacieniającymi. Podejmując decyzję o wyborze dachu szklanego, należy koniecznie zapewnić sobie możliwości późniejszego zamontowania przeszklenia bocznego.

Ochrona przeciwsłoneczna do dachu tarasowego

Przeszklenie boczne chroni przed wiatrem, deszczem i przeciągiem, natomiast markiza przed upałem. Od północy, wschodu, południa czy zachodu – od wystawy miejsca na zewnątrz zależy, jaki mocne jest nasłonecznienie i tym samym sposób wykorzystania zadaszenia tarasowego do zacieniania. Najprostszy i najbardziej skuteczny sposób ochrony do dachu szklanego to tekstylna markiza. Markizy są pod względem kształtu, funkcji i techniki optymalnie dopasowane do dachu szklanego. Można z ich użyciem chronić nawet duże powierzchnie. W ofercie STOBAG znajdą Państwo bardzo szerokie spektrum wzorów gwarantujących perfekcyjny optyczny efekt. Jednobarwne, w pasy, w delikatnych odcieniach lub w mocnych kolorach – w ofercie są najróżnorodniejsze rozwiązania, które można wybrać, tak aby pasowały do wyposażenia tarasu oraz do designu dachu szklanego. Dobre materiały stosowane w markizach chronią przed mocnym promieniowaniem UV oraz przed wysoką temperaturą. Oczywiście dostępne są także markizy do przeszkleń bocznych – idealnie sprawdzają się także jako ochrona prywatności i przed oślepieniem. Inna duża zaleta markiz bocznych: zatrzymują gorące powietrze nagromadzone podczas dnia i nie pozwalają mu się ulotnić wieczorem. Dzięki temu pod szklanym dachem jest dłużej przyjemnie ciepło. Perfekcyjny komfort: automatyka i sterowniki do markiz do dachu szklanego

Nasuwa się pytanie, jak najlepiej sterować markizami w systemie dachu tarasowego. Ręcznie? Elektrycznie? A może czujniki słoneczne to najlepsze rozwiązanie? Jeżeli chcą Państwo z użyciem zacienienia chronić także pomieszczenia wewnętrzne przed promieniowaniem słonecznym, to polecane są czujniki słoneczne, które zadbają o chłód w pomieszczeniu. Jeżeli markiza ma być używana tylko wtedy, gdy chce się posiedzieć na tarasie czy od czasu do czasu, wtedy wystarczy ręczna obsługa lub aktywacja poprzez jednostkę sterującą taką jak smartfon lub pilot zdalnego starowania.

Co należy uwzględnić podczas zakupu zadaszenia tarasu?

Należy kupować dach szklany od wyspecjalizowanego sprzedawcy. Doradzi on Państwu i uwzględni indywidualne życzenia. Dla każdej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Partnerzy handlowi STOBAG na przykład przeanalizują u Państwa na miejscu, jak dach musi być zaprojektowany i w razie potrzeby zamówią produkcję na miarę. Partner handlowy doradzi Państwu także w kwestii obciążenia śniegiem – to wpływający na bezpieczeństwo osób przebywających pod dachem czynnik, którego nie wolno zignorować. Problem: właściwa ocena granicy obciążenia śniegiem wcale nie jest taka łatwa, ponieważ wielu producentów podaje ją tylko w odniesieniu do właściwej konstrukcji stelaża. Oznacza to, że skalkulowanie obciążenia szyby śniegiem należy zlecić oddzielnie statykowi. Trzeba pamiętać, że podniesienie to koszty. STOBAG myśli o potrzebach klientów i wybiera w tej kwestii inną drogę: podane wartości dot. obciążenia śniegiem odnoszą się zawsze do kompletnego dachu szklanego, a więc do konstrukcji ze szkła.

Partner handlowy doradzi ponadto także w kwestii pozwoleń budowlanych. Ponieważ w zależności od prawa budowlanego będą Państwo potrzebować pozwolenia na zastosowanie dachu szklanego nad tarasem, ponieważ budowla ta stanowi zmianę Państwa budynku. Prawomocne odpowiedzi uzyskają Państwo od odpowiedniego urzędu budowlanego. Należy koniecznie dopytać!

Skomplikowane? Czyszczenie dachu szklanego

Aby móc latem korzystać z pięknej pogody pod dachem na własnym tarasie, dach szklany należy regularnie czyścić. Zawsze należy zwracać uwagę na to, aby się dobrze zabezpieczyć. Najprostszą metodą oczyszczenia dachu szklanego jest użycie wody z dodatkiem środka do zmywania naczyń. Należy umieścić kawałek drewna na krokwiach i uklęknąć na nim. Następnie czyścić szybę po szybie od góry do dołu. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć także środków do czyszczenia szyb samochodowych lub dodać nieco octu lub spirytusu do letniej wody. Ocet usunie osady wapienne, a jego zapach odstraszy muchy. Często przydają się czyściki do szyb oraz wysięgniki teleskopowe. Pozostałe po wodzie smugi najlepiej usunąć tradycyjnie suchym papierem gazetowym. Proszę koniecznie pamiętać: części aluminiowe należy myć wyłącznie wodą i miękką szczotką. Urządzenie zacieniające należy bezwzględnie przed przystąpieniem do czyszczenia całościowego wyłączyć i odłączyć od zasilania prądem. Gwarantujące długowieczność produktu oraz piękne chwile czyszczenie dachu szklanego nie jest aż tak bardzo skomplikowane.

Jak może wyglądać Państwa nowy dach szklany? Proszę zapytać naszego partnera handlowego o rozwiązanie dla Państwa.